Γούνταρντ
Ο Γούνταρντ σε θέση άμυνας

Με κορυφαίο τον “καυτό” Τζέιμς Γούνταρντ (20π. με 6/7 τρίποντα), το Περιστέρι (9-6) επέστρεψε από το -18 (52-34) και πέρασε με 70-63 από την έδρα του Μεσολογγίου (4-11), στον αγώνα που άνοιξε την αυλαία της 15ης αγωνιστικής της Stoiximan Basket League.

Ο Τζέιμς Γούνταρντ πήρε… φωτιά στην τελευταία περίοδο και οδήγησε τους φιλοξενούμενους σε μια επική ανατροπή, στο επίσημο ντεμπούτο του Σωτήρη Μανωλόπουλου στον πάγκο τους.

Μανωλόπουλος ΜΕΣΟΛΟΓΓΙ - ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ

Ο αρχηγός του Μεσολογγίου, Γιάννης Σαχπατζίδης, ήταν ο κορυφαίος παίκτης των γηπεδούχων αφού πέτυχε τους 16 από τους 20 πόντους του στο πρώτο ημίχρονο. Το Μεσολόγγι αγωνίστηκε χωρίς τον Ντεβόντε Γκριν που παρακολούθησε τον αγώνα από το νοσοκομείο.

ΜΕΣΟΛΟΓΓΙ - ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ

Όμως μετά το 52-34 του 26′, το Περιστέρι έτρεξε ένα επιμέρους 8-36 για να προηγηθεί με 60-70, πριν διαμορφωθεί το τελικό 63-70!

Το Μεσολόγγι πήρε το προβάδισμα από το ξεκίνημα του αγώνα. Προηγήθηκε με 19-15 στο δεκάλεπτο, ανέβασε τη διαφορά μέχρι το +15 στη δεύτερη περίοδο (39-24) και την εκτόξευσε στους 18 πόντους (52-34 στο 25′).

Γκότσερ ΜΕΣΟΛΟΓΓΙ - ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ

Το Περιστέρι αντέδρασε και με ένα επιμέρους 2-11 μείωσε σε 54-45 στο 30′, δίνοντας ενδιαφέρον στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Μάντζαρης ΜΕΣΟΛΟΓΓΙ - ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ

Η ομάδα του Μανωλόπουλου ξεκίνησε δυνατά και το τελευταίο δεκάλεπτο και πήρε το πρώτο της προβάδισμα στο 36′ (59-60), με οκτώ συνεχόμενους πόντους του Γούνταρντ, ενώ έφτασε τη διαφορά μέχρι τους 10 πόντους (60-70), πριν διαμορφωθεί το τελικό 63-70!

Δείτε στο παρακάτω βίντεο πώς έγινε η επική ανατροπή του Περιστερίου από το -18 στο +7:

Τα δεκάλεπτα: 19-15, 45-32, 54-45, 63-70