Η θαυμαστή πορεία του Προμηθέα Πάτρας στην Ευρώπη συνεχίζεται! Η ομάδα του Μάκη Γιατρά νίκησε την Τετάρτη (05/02) την Μπρέσια με 67-56 στο “Δ.Τόφαλος” της Πάτρας και βρίσκεται μια ανάσα από τη φάση των “8”!

Με νίκη επί της Όλντενμπουργκ (3/3) στη Γερμανία, ο Προμηθέας τερματίζει πρώτος στον όμιλό του ανεξάρτητα τι θα κάνει η Βενέτσια με την Μπρέσια.

Με ήττα έως 11 πόντους, ο Προμηθέας τερματίζει δεύτερος, εάν η Βενέτσια νικήσει την Μπρέσια.

Με ήττα άνω των 11 πόντων αποκλείεται εφόσον νικήσει η Βενέτσια.

Εάν νικήσει η Μπρέσια τη Βενέτσια κι η Όλντενμπουργκ τον Προμηθέα, υπάρχει τριπλή ισοβαθμία των τριών τελευταίων, που θα κριθεί στο Goal average και θα παίξει ρόλο η διαφορά πόντων στο ματς της Γερμανίας. Αυτή τη στιγμή ο Προμηθέας Πάτρας έχει τον πρώτο λόγο και σε αυτή και η Όλντενμπουργκ τον δεύτερο.

Ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης πέτυχε 15 πόντους και τα δύο καθοριστικά καλάθια στο τέλος, ο Δημήτρης Αγραβάνης είχε 10 πόντους και 14 ριμπάουντ, ο Βαγγέλης Μάντζαρης 10 πόντους, 6 ασίστ κι άλλα τόσα ριμπάουντ κι ο Λάνγκστον Χολ 11 πόντους.

Το ελληνικό στοιχείο του Προμηθέα δηλαδή, πέτυχε 47 από τους 67 πόντους, μαζί με τους 8 του Κατσίβελη και τους 4 του Κασελάκη! !

Η εξέλιξη του αγώνα

Η σημασία του αγώνα ήταν μεγάλη και οι δύο ομάδες το απέδειξαν με τη σχετική νευρικότητα κι αστοχία τους στην πρώτη περίοδο (16-16).

Ελάχιστα εύκολα καλάθια, με την ελληνική ομάδα να προσπαθεί να βρει τον τρόπο να μπει στην αντίπαλη ρακέτα και να εκμεταλλευτεί την υπεροχή της.

Δείτε ένα εντυπωσιακό κάρφωμα του Αγραβάνη από πάσα του Μάντζαρη στο transition του Προμηθέα στην Α’ περίοδο:

Το κατάφερε όμως στη δεύτερη περίοδο όταν άρχισε σιγά-σιγά να κάνει τη διαφορά, πρώτα χάρη στην άμυνά της και μετά λόγω της ικανότητας των Μάντζαρη, Μαυροκεφαλίδη, Αγραβάνη.

Με τρία λεπτά για το ημίχρονο, ο Προμηθέας προηγήθηκε με τη μεγαλύτερη τιμή της διαφοράς, 10 πόντους (30-20) κι έδειχνε να κυριαρχεί.

Δεν είχε όμως την απάντηση στον Κένεθ Χόρτον ο οποίος πέτυχε τους 11 από τους 32 πόντους της Μπρέσια στο 20άλεπτο και τη βοήθησε να κλείσει τη διαφορά στο ημίχρονο, στους τρεις πόντους, 35-32.

Δύο φορές στην τρίτη περίοδο ο Προμηθέας έφυγε με 13 πόντους. Πρώτα 49-36 στο 24 και μετά 54-41 με 3:36 για το δεκάλεπτο. Όμως οι Ιταλοί βρήκαν πάλι τον τρόπο να γυρίσουν, αυτή τη φορά με τον Λακουιντάνα ο οποίος πέτυχε 10 πόντους στη Γ’ περίοδο για να μειώσει σε 57-51.

Το γόρδιο δεσμό έλυσε πρώτα ο Μάρβιν Τζόουνς, ο ήρωας που ήρθε από τον πάγκο να δώσει κι άλλη ενέργεια στην άμυνα και να πετύχει 4 σερί προσωπικούς πόντους. Κατόπιν ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης που ενώ τα καλάθια έμπαιναν με μεγάλη δυσκολία, πέτυχε τέσσερις συνεχόμενους πόντους για το 67-56 με 1:09 για τη λήξη, που έμελλε να μείνει τελικό σκορ!.

Τα δεκάλεπτα: 16-16, 35-32, 57-51, 67-56