Μια νίκη από το πρώτο του πρωτάθλημα από το 2016 βρίσκεται ο Ολυμπιακός που νίκησε την Τρίτη στο ΟΑΚΑ τον Παναθηναϊκό με 78-72 κι έκανε το 2-0 στη σειρά τελικών!

Ήταν η έκτη φετινή νίκη του Ολυμπιακού, επί του Παναθηναίκού, σε επτά συναντήσεις τους και έκτη συνεχόμενη!

Ο τρίτος τελικός, διεξάγεται την Παρασκευή (17/6) στο ΣΕΦ και με νίκη του ο Ολυμπιακός κατακτά το πρωτάθλημα, ενώ εάν νικήσει ο Παναθηναϊκός, η σειρά επιστρέφει στο ΟΑΚΑ τη Δευτέρα (20/6).

Ο Ολυμπιακός γύρισε από το -14 του πρώτου ημιχρόνου (46-32) με το κρεσέντο του Τάιλερ Ντόρσεϊ, ενώ Βεζένκοφ και Σλούκας συνέδραμαν στη σπουδαία εμφάνιση, ειδικά στο β΄ μέρος για την εκτός έδρας νίκη των “ερυθρόλευκων”.

Η εξέλιξη του τελικού:

Δυναμικά, αλλά και νευρικά, άρχισαν τον δεύτερο τελικό οι δύο ομάδες, που πήγαιναν “χέρι-χέρι” στο σκορ, αλλά με εντελώς διαφορετική πηγή παραγωγικότητας.

Ο μεν Ολυμπιακός άρχισε με 3/4 τρίποντα, αλλά είχε 0/5 δίποντα, ο δε Παναθηναϊκός, επιτέθηκε με τον Παπαγιάννη που πέτυχε 6 πόντους νωρίς-νωρίς και χρέωσε και με δύο φάουλ τον Μουστάφα Φαλ, που ήταν ο καθοριστικός παράγων του πρώτου τελικού.

Δείτε τα τρίποντα του Ολυμπιακού:

Ο Κώστας Σλούκας πήρε νωρίς την “μπαγκέτα” του ηγέτη, έβαλε οκτώ πόντους κι οδήγησε με τρίποντο στο 20-18 πριν τελειώσει το δεκάλεπτο.

Ο Νεμάνια Νέντοβιτς, όμως πρόλαβε το χρόνο και με σουτ πίσω από το κέντρο έβαλε μπροστά την ομάδα του, 21-20 στην Α’ περίοδο.

Δείτε το τρίποντο του Νέντοβιτς:

Ήδη όμως είχε φανεί η υπεροχή του Παναθηναϊκού μέσα στη ρακέτα κι οφειλόταν στην ενέργεια και τον δυναμισμό. Διότι πλην του Παπαγιάννη κι ο Έβανς έβγαζε ενέργεια, ενώ κι οι Γουάιτ-Παπαπέτρου πόσταραν και προσπαθούσαν να χτυπήσουν από μέσα.

Κι όσο αποτελεσματικός ήταν ο Παναθηναϊκός από το “ζωγραφιστό” (24π. από τους 46 του ημιχρόνου), άλλο τόσο άστοχος ήταν ο Ολυμπιακός που είχε 3/19 δίποντα και πήρε μόλις 4 πόντους από τη ρακέτα στο πρώτο ημίχρονο.

Πλην του Σλούκα, ο Ολυμπιακός δεν είχε καθαρό μυαλό στη β’ περίοδο, έχασε και λέι απ κι ο Παναθηναϊκός με 13 πόντους του Παπαπέτρου, δημιούργησε σημαντική διαφορά, 46-32 μετά από 20 λεπτά αγώνα!

Δείτε πώς έχτισε τη διαφορά ο Παναθηναϊκός:

Όλα όσα έκαναν, ή δεν έκαναν, οι δύο ομάδες στα πρώτα 20 λεπτά, ανατράπηκαν σε 3:48 αγώνα στην τρίτη περίοδο.

Ήταν το διάστημα που ο “καυτός” Τάιλερ Ντόρσεϊ φόρφωσε με φάουλ Μποχωρίδη και Σίβα και πρόλαβε να πετύχει 13 πόντους με 3/3 τρίποντα, 2/2 δίποντα αλλά και 0/1 βολή! Σε σχεδόν 3,5 λεπτά αγώνα!

Ο Ολυμπιακός πήρε προβάδισμα 50-48, οι παίκτες του Παναθηναϊκού τα έχασαν κι ο Παπανικολάου με τον Βεζένκοφ ολοκλήρωσαν ένα απίθανο επιμέρους σκορ, 23-2 υπέρ του Ολυμπιακού και προβάδισμα 55-48 με 4:19 για τα 30:00!

Δείτε τα τρίποντα του Ντόρσεϊ:

Ο Σαντ Ρος έδωσε μια ανάσα στους γηπεδούχους με δύο τρίποντα, κι ενώ ο Ολυμπιακός είχε φτάσει στο +7, (53-60) για να λήξει το τρίτο δεκάλεπτο 56-61, με 14 πόντους του Ντόρσεϊ σε αυτό το διάστημα κι άλλους 8 του Βεζένκοφ.

Ο Ολυμπιακός είχε σε αυτήν την περίοδο 5/5 δίποντα, 6/11 τρίποντα, ενώ ο Παναθηναϊκός έμεινε στο 1/5 δίποντα, 2/8 τρίποντα.

Κυρίως, όμως, οι παίκτες του Βόβορα είχαν χάσει την αυτοπεποίθησή τους, δεν είχαν ενέργεια, κι έδειξαν να βρίσκονται τόσο μακριά από την εικόνα του ημιχρόνου.

Για αυτό βρέθηκαν και στο -10, 56-66 στην αρχή της τελευταίας περιόδου, με τον Βεζένκοφ πλέον να έχει “πάρει μπροστά” για τα καλά.

Ο Σλούκας έβαλε και τον Μουστάφα Φαλ στο παιχνίδι, για να βρει ο Ολυμπιακός και σκορ από χαμηλά, ώστε να συντηρεί τη διαφορά, 63-74, στα 4:46. Ο Σλούκας απάντησε με καλάθι του, στο 4-0 των γηπεδούχων για το 76-67 του Ολυμπιακού στα 2:16.

www.allstarbasket.grΤα τρίποντα του Παναθηναϊκού ήταν άστοχα κι ενώ η κλεψύδρα άδειαζε, με τον Ολυμπιακό να παίζει και με το χρονόμετρο πλέον, σε πιο μεγάλες επιθέσεις για να μειώνει και τις επιθέσεις του αντιπάλου του. Ο Νέντοβιτς μείωσε 70-76 στο 1:15.

Ο Παπαπέτρου μείωσε ακόμα περισσότερο, με βολές, 72-76 στα 42” αλλά ο Φαλ πήρε ένα επιθετικό ριμπάουντ από άστοχο σουτ του Ντόρσεϊ, για να κερδίσει φάουλ και δύο βολές ο Κώστας Σλούκας. Στα 17,3 δεύτερα έκανε το 78-72 για την ομάδα του, με τους Νέντοβιτς-Γουάιτ να χάνουν από ένα τρίποντο στο τέλος και τον Ολυμπιακό να πανηγυρίζει το 2-0.

Τα δεκάλεπτα: 21-20, 46-32, 56-61, 72-78

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Βόβορας): Σίβα, Παπαγιάννης 12 (10 ριμπ., 2 block), Μποχωρίδης 2, Παπαπέτρου 17 (1/5 τριπ., 9 ριμπ.), Γουάιτ 10 (1), Μέικον 6 (1), Νέντοβιτς 11 (1/6 τριπ., 4λ.), Έβανς 8 (8 ριμπ.), Σαντ Ρος 6 (2).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 3 (1), Ντόρσεϊ 17 (4/7 τριπ.), Φαλ 5 (10 ριμπ., 2 block), Βεζένκοφ 19 (5/7 τρίπ.), Παπανικολάου 6 (2), Λαρεντζάκης, Σλούκας 20 (2), Μάρτιν 7, Πρίντεζης, ΜακΚίσικ 1.