allstarbasket,gr

Ο Ηρακλής απέχει 40 λεπτά από την επιστροφή του στην Basket league καθώς νίκησε την Παρασκευή στα Άνω Λιόσια τον Ερμή Σχηματαρίου με 80-73!

Ο Ηρακλής θα παίξει την Κυριακή (19/5, 16:00) με τον ηττημένο του αποψινού Πανιώνιος-Μίλωνας (20:00) για το δεύτερο “εισιτήριο” που οδηγεί στην Basket League.

Ο Σινσίερ Κάρι με 10 από τους 20 πόντους του στο τελευταίο δεκάλεπτο και με ένα πολύ μεγάλο σουτ του Μαστρογιαννόπουλου (15π.) ο Ηρακλής πανηγύρισε τη νίκη, μπροστά στους φιλάθλους του που έδωσαν πολύ δυναμικό παρών στον πρώτο αγώνα του Final-4 της Elite League.

Ο Ερμής Σχηματαρίου το πάλεψε, κέρδισε τις εντυπώσεις, προηγήθηκε έως 10 πόντους (64-54, γυρίζοντας από το -13 (30-43) αλλά στο τέλος δεν είχε τις λύσεις.

Ο Ηρακλής έκανε 12-0 στο τελευταίο τρίλεπτο μετατρέποντας το 68-73 σε 80-73!

Η εξέλιξη του αγώνα

Με αιχμή τον Νιγηριανό Ογκουτσούκου που πέτυχε 12 πόντους στην Α’ περίοδο, ο Ερμής Σχηματαρίου προηγήθηκε έως και με 19-14, πριν απαντήσει ο Ηρακλής με 11-0 σερί για να προσπεράσει 25-19 στο δεκάλεπτο.

Η άμυνα ζώνης του Διονύση Αγγέλου, προπονητή του Ηρακλή, απέδωσε καρπούς, ο Ερμής έμεινε μακριά από το σκορ και ο Ηρακλής έμοιαζε κυρίαρχος.

Έφτασε στο +13, 43-30 με τρία λεπτά για το ημίχρονο, όμως ο άποντος έως εκείνη την ώρα, Μπράντον ΜακΚίσικ, έβαλε τον Ερμή ξανά στο παιχνίδι. Πέτυχε 6 πόντους και με 8-0 σερί η ομάδα του Σχηματαρίου πλησίασε στους 5 πόντους (43-38) για να πάνε οι ομάδες στα αποδυτήρια για το ημίχρονο.

Τα 10 λάθη του Ηρακλή, του στοίχησαν τη διαφορά σε αυτό το διάστημα.

Κι αν τα ελαχιστοποίησε στη Γ’ περίοδο, ήταν από τα ελάχιστα θετικά στην απόδοσή του, καθώς επέτρεψε στον Ερμή να συνεχίσει από εκεί που είχε μείνει.

Με τον Δημήτρη Γερομιχαλό ηγέτη, ο Ερμής έκανε επιμέρους 20-2, και το 43-30 για τον Ηρακλή στο 17′ είχε γίνει 45-50 στο 25′.

Ήταν η σειρά της ομάδας του Σχηματαρίου να περιορίσει τον Ηρακλή με την άμυνα ζώνης του, με την ομάδα του Αγγέλου, να έχει 0/9 τρίποντα απέναντί της στη Γ’ περίοδο.

Το τρίτο δεκάλεπτο έληξε στο +4 για τον Ερμή, 58-54 που έφτασε τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα στην τελευταία περίοδο. Πάλι με τον Γερομιχαλό, έφτασε στο 64-54 με 9 λεπτά στο ρολόι και το άγχος πλέον να “πνίγει” τον Ηρακλή.

Με τα τρίποντα να μην μπαίνουν στο β’ μέρος, ορθώς οι παίκτες του Ηρακλή μπήκαν στην αντίπαλη ρακέτα και με αιχμή τον Μαλέσεβιτς μείωσαν τη διαφορά, φτάνοντας στον πόντο, 65-66 στο πεντάλεπτο.

Ο Σινσίερ Κάρι το πήρε προσωπικά, με 10 πόντους σε αυτό το δεκάλεπτο κι ο Σαράντης Μαστρογιαννόπουλος έβαλε τεράστιο τρίποντο για το 76-73 του Ηρακλή, που νίκησε με 80-73 και θέλει πλέον άλλη μια νίκη, την Κυριακή για να γυρίσει εκεί που ανήκει!

O Ηρακλής έκανε 12-0 σερί στο τελευταίο τρίλεπτο:

Τα δεκάλεπτα: 25-19, 43-38, 54-58, 80-73

Διαιτητές: Πιτσίλκας-Θεονάς-Χατζημπαλίδης (Ντίνος)

Ηρακλής (Αγγέλου): Παπαρέγκας 11 (2), Σοκ 4, Αλτίνης, Πουλιανίτης 2, Πράπας, Μαλέσεβιτς 18 (1), Σπρίντζιος 2, Κάρι 20 (1), Κώττας 6, Σαρικόπουλος 2, Μαστρογιαννόπουλος 15 (3).

Ερμής Σχηματαρίου (Σίσκος): ΜακΚίσικ 8, Γράβας 6, Ιωάννου, Κωστόπουλος 2, Μπολάτογλου 5 (1), Μαργέλης 3 (1) Τσουκουεμέκα 20, Γερομιχαλός 29 (6), Ζορμπάς, Μητσιμπόνας.

Δείτε τη στατιστική του αγώνα

Πριν από το τζάμπολ τηρήθηκε ενός λεπτού σιγή στη μνήμη του Θεόδωρου Περλεκίδη, φιλάθλου του “Γηραιού” που είχε διατελέσει και καθήκοντα φροντιστή της ομάδας.