Το Περιστέρι νίκησε με 102-77 την Καρδίτσα την Κυριακή στο κλειστό “Ανδρέας Παπανδρέου”, σε έναν χορταστικό αγώνα για την 5η αγωνιστική της Basket League.

Πιο ποιοτική και τουλάχιστον μια ταχύτητα πιο πάνω από τη νεοφώτιστη Καρδίτσα, η ομάδα του Περιστερίου, “σάρωσε” στα ριμπάουντ, έκανε πολύ λιγότερα λάθη, κυριάρχησε από την αρχή φτάνοντας έως το +23 στο πρώτο 20άλεπτο, κι έφτασε στην άνετη νίκη με κορυφαίους τους Μάρκους Ντένμον (29π. με 7/10 τρίποντα), Σακούρ Τζούιστον (21π., 9 ριμπ, 5 ασ.), Μίρο Μπίλαν (11π.-14 ριμπ.)

Η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη έχει ρεκόρ 3-2, ενώ η Καρδίτσα που δεν έπαιξε την προηγούμενη εβδομάδα με τον Προμηθέα, έχει 1-3.

Με το Περιστέρι έκανε το ντεμπούτο του ο Δημήτρης Αγραβάνης, απέναντι μάλιστα στον αδελφό του, Ιωάννη, που αγωνίζεται στην Καρδίτσα.

Πέτυχε 13 πόντους σε 18 λεπτά με 5/9 δίποντα, 3/6 βολές, πήρε 3 ριμπάουντ κι έδωσε 3 ασίστ σε μια θετική εικόνα.

Για την Καρδίτσα ο Σαγίντ Πρίντζετ είχε 25 πόντους κι άλλους 19 ο Μπέιτμον.

Οι πρώτοι πόντοι του Δημήτρη Αγραβάνη με τη φανέλα του Περιστερίου:

Από το 9-9, ο Ντένμον έφτασε στους 10 προσωπικούς πόντους στο 23-12 της Α’ περιόδου, ενώ κι ο Τζούιστον είχε ήδη 11 πόντους σε 9:50 συμμετοχής με 6 ριμπάουντ (4 επιθετικά) στι 32-19.

Η άμυνα ζώνης της Καρδίτσας έμοιαζε με βούτυρο στο ψωμί του Ντένμον που είχε ήδη 21 πόντους στο ημίχρονο με 5/7 τρίποντα.

Η Καρδίτσα είχε μεγάλο πρόβλημα στην κυκλοφορία της μπάλας το Περιστέρι βρήκε πολλούς πόντους στο transition, πόντους στη ρακέτα (9π. ο Μπίλαν) κι είχε 15 ασίστ στο πρώτο μισό.

Δείτε το ξέσπασμα του Περιστερίου έως το +23 στο πρώτο μισό:

Η Καρδίτσα έβγαλε κάποια καλά στοιχεία στην τρίτη περίοδο κι αφού πρώτα ο Ντένμον είχε στείλει τη διαφορά στους 26, 56-30.

Μετά τα 2/11 τρίποντα του ημιχρόνου, άρχισε με 3/3 την τρίτη περίοδο, ο Πρίντζετ ανέλαβε πρωτοβουλίες, το Περιστέρι έδειξε μια σχετική χαλάρωση κι η εικόνα άλλαξε.

Οι φιλοξενούμενοι έκαναν για αρχή, 17-6 επιμέρους σε 3:12 και 24-11 σε έξι λεπτά για να μειώσουν στους 13, 67-54. Με ένα 5-0, η τρίτη περίοδος έληξη 72-54

Ο Μωραΐτης έδωσε ξανά πνοή στο Περιστέρι για το καλό ξεκίνημα στην τελευταία περίοδο, όπου ολοκληρώθηκε ένα 11-0 σερί, κι από το 67-54 το Περιστέρι έφυγε στο 78-54.
Πρίντζετ και Αγραβάνης, με κλεψίματα και εύκολο καλάθι πια σε ανοιχτό γήπεδο, απάντησαν για το 82-65 με έξι λεπτά.

Με μόλις δύο δραστήριους παίκτες, η Καρδίτσα δεν θα μπροούσε να ελπίζει πια σε κάτι περισσότερο.

Το Περιστέρι έφτασε στην τρίτη του νίκη με εμφανή διαφορά ποιότητας και βάθους με το τελικό

Τα δεκάλεπτα: 23-12, 50-30, 72-54, 102-77