Ο νόμος της έδρας αλλά και οι άμυνες, μίλησαν σε Περιστέρι και Λήμνο, στην πρεμιέρα της Basket League 2019/20. Το Περιστέρι νίκησε τον Ηρακλή με 75-59 και ο Ήφαιστος Λήμνου το Ρέθυμνο με 66-50.

Περιστέρι-Ηρακλής 75-59

Με πολύ μεγαλύτερο πλουραλισμό από τον αντίπαλό του, το Περιστέρι νίκησε τον Ηρακλή με 75-59 στο κλειστό “Ανδρέας Παπανδρέου” το μεσημέρι του Σαββάτου.

Ο Γουίλιαμ Χάτσερ κρατούσε την “μπαγκέτα” (12π.-7 ασίστ) και η… ομάδα υποστήριξης ήταν πολύ μεγαλύτερη από εκείνη που είχε ο Χάνλαν στον Ηρακλή και η ομάδα του Ηλία Ζούρου πανηγύρισε την πρώτη της φετινή νίκη στην Basket League.

Το Περιστέρι είχε από την αρχή του αγώνα προβάδισμα, με αιχμή την άμυνά του. Άλλωστε ο Ηρακλής σχεδόν όλη την προετοιμασία την έκανε με απουσίες και φαινόταν η απουσία στοιχειώδους χημείας.

Με καθοδηγητή τον Γουίλιαμ Χάτσερ, η ομάδα του Ηλία Ζούρου είχε καλές επιλογές από μακριά, προηγήθηκε με 19-10 στο δεκάλεπτο, κι όταν βρήκε σκορ κι απο τη ρακέτα πήγε στο +14, 24-10 και 28-14.

Ο Ηρακλής μείωσε, με τον Ολίβιερ Χάνλαν, περιόρισε τα μακρινά σουτ (1/9 στο Α’ 10λεπτο) κι έμεινε στην ίδια απόσταση μέχρι το ημίχρονο, 38-25.

Ο Μάικ Μόρισον

Όμως από το δεύτερο ημίχρονο άρχισε να φαίνεται και η διαφορά στον πάγκο. Με μεγαλύτερο πλουραλισμό, πιο πολλές λύσεις, το Περιστέρι, διατηρούσε τη φρεσκάδα του και με τον ορισμό του ομαδικού μπάσκετ συντήρησε τη διαφορά.

Προηγήθηκε με 58-43 στο 30:00 δίχως παίκτη με διψήφιο αριθμό πόνων, την ώρα που για την ομάδα του Γιάννη Καστρίτη είχε τον αξιόπιστο Χάνλαν (15π.) θετικό τον Ντέιβις κι ανεβασμένο κάπως τον Σούλερ, αλλά δεν αρκούσαν.

Μόνο όταν έχασε λίγη από την ενέργειά του, ειδικά στην άμυνα το Περιστέρι, κατόρθωσε ο Ηρακλής να πιέσει τον αντίοπαλό του. Ήταν έως τα μισά της τελευταίας περιόδου όπου ο Οκερεαφόρ και ο Καλαϊτζίδης ώθησαν τον Ηρακλή στους έξι πόντους διαφοράς, 63-57, από 61-50, ωστόσο αυτή ήταν η τελευταία απειλή των φιλοξενούμενων.

Στα πέντε τελευταία λεπτά οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν όλους κι όλους δύο πόντους και το Περιστέρι πήρε τη νίκη με 75-59.

Τα δεκάλεπτα: 19-10, 38-25, 58-43, 75-59

Η στατιστική του αγώνα με ένα κλικ

Ήφαιστος Λήμνου-Ρέθυμνο 66-50

Με όπλο την άμυνά του, ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο, όπου δέχτηκε μόλις 20 πόντους, ο Ήφαιστος Λήμνου επικράτησε του Ρεθύμνου με 66-50 στο “Νίκος Σαμαράς” το μεσημέρι του Σαββάτου (28/09).

Ο Τζέρι Σμιθ

Ο Τζέρι Σμιθ ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής για τους νικητές με 20 πόντους και 10 ριμπάουντ, ενώ ο Μιχάλης Τσαϊρέλης με τους 10 πόντους του πρόσθεσε πολύτιμες λύσεις.

Το Ρέθυμνο προηγήθηκε σχεδόν σε όλο το πρώτο ημίχρονο με εξαίρεση την αρχή και το φινάλε! Με αιχμή τα τρίποντα, πότε του Χάρις και πότε του Φράνκαμπ, η ομάδα του Βαγγέλη Ζιάγκου προηγήθηκε με 18-16 στο δεκάλεπτο κι έφτασε στο +9, 27-18 μετά από τρία λεπτά στη β’ περίοδο.

Ο Ήφαιστος είχε τραγικό ποσοστό στο τρίποντο (2/16 ημίχρονο!), αλλά με τον Σμιθ και τον Χάμοντς επέστρεψε και προσπέρασε για το 32-30 του ημιχρόνου.

Όταν δεν έκανε ακόμα πιο ορθολογικό το παιχνίδι της, η ομάδα της Λήμνου έδειχνε να παίρνει για τα καλά το “πάνω χέρι” στην τρίτη περίοδο.

Με καλή άμυνα, συνέχισε να έχει “απαγορευτικό” στη ρακέτα της, επέτρεψε μόλις 1/2 τρίποντα των φιλοξενούμενων και με καλές επιθέσεις στη ρακέρα προηγήθηκε με 51-42 στο 30:00 με τον Τζέρι Σμιθ να έχει ήδη το 1/3 των πόντων του Ηφαίστου (17π.).

Το Ρέθυμνο είχε χάσει πλέον την επαφή με το καλάθι, ήταν απελπιστικά άστοχο από όλα τα σημεία κι είχε 7/24 σουτ σε όλο το δεύτερο 20αλεπτο ξέχωρα από τις επτά βολές που έστειλε στο σίδερο σε 12 προσπάθειες!

Η ομάδα της Λήμνου, έφτασε πανηγυρικά στη νίκη με 66-50 υπό αποθέωση, μολονότι δεν είχε sold out στο κλειστό “Νίκος Σαμαράς” όπως συνέβη και στις 13 αγωνιστικές της κανονικής περιόδου πέρυσι.