Περιστέρι-ΑΕΚ

Το Περιστέρι αξιοποίησε ξανά το “Α. Παπανδρέου”, επικράτησε 89-78 της ΑΕΚ, και έφτασε στο 5-1 εντός έδρας (6-5 συνολικά), έπειτα από το πέρας του α’ γύρου της Stoiximan Basket League.

Πρώτος σκόρερ του αγώνα ο Ελάιζα Μήτρου-Λονγκ με 23π., ο Λεωνίδας Κασελάκης είχε 17π.-5ρ., ο Τζόε Ράγκλαντ προσέθεσε 11π.-7ασ., ο Νεμάνια Ντάνγκουμπιτς σημείωσε 10π., ενώ στο ντεμπούτο του στην Basket League με τη φανέλα της ομάδας του Βασίλη Σπανούλη, ο Ζερμέιν Λοβ κατέγραψε 10π.-3ρ.-2ασ.-1λάθ. σε 10:45.

Η ΑΕΚ, η οποία προβληματίζεται για τον τραυματισμό του Μιντάουγκας Κουζμίνσκας στο αριστερό χέρι (διακομίστηκε στο νοσοκομείο) και τις ενοχλήσεις του Μάνου Χατζηδάκη στη μέση, υπέστη πέμπτη εκτός έδρας ήττα σε ισάριθμα παιχνίδια και έπεσε στο 5-6.

Για την “Ένωση” ξεχώρισαν ο Εμφιόντου Καμπενγκέλε με 14π.-10ρ., ο Τσέισον Ραντλ με 13π.-6ρ., ο Τζόρνταν ΜακΡέι με 11π., ο Όμηρος Νετζήπογλου με 10π. και ο Τζάστιν Τίλμαν με 8π.-6ρ.

Η ήττα της ΑΕΚ από το Περιστέρι θα τη φέρει αντιμέτωπη είτε με τον Παναθηναϊκό, είτε με τον Ολυμπιακό στο Final-8 του Κυπέλλου Ελλάδας.

Το Περιστέρι είχε 42% στο τρίποντο με 15/35 προσπάθειες, ενώ η ΑΕΚ 28% με 6/21 σουτ.

Στο ημίχρονο τα ριμπάουντ ήταν 20-16, στο τέλος έγιναν 34-45, αλλά η “Ένωση” υστέρησε στους υπόλοιπους τομείς.

Η ΑΕΚ αντέδρασε άμεσα στο 7-2 του Περιστερίου με δικό της 9-0 και λίγο αργότερα προηγήθηκε 17-11, προτού έρθει η ισορροπία για το 17-17 του α’ δεκαλέπτου.

Το σερί των γηπεδούχων έγινε 9-0 και το σκορ 20-17, σε μία β’ περίοδο που η “Ένωση” υστέρησε αμυντικά (δεν κατάφερε να περιορίσει το περιφερειακό σουτ των παικτών του Σπανούλη) και δεν πήρε στιγμή το προβάδισμα.

Βέβαια, το χειρότερο απ’ όλα για την ΑΕΚ ήταν ο τραυματισμός του Κουζμίνσκας, δύο λεπτά πριν από το τέλος του α’ ημιχρόνου κι ενώ είχε ήδη προλάβει να καταγράψει 9π.-4ρ.-2ασ. με 2/2 δίποντα, 1/2 τρίποντα και 2/2 βολές σε 12:51.

Η μεγάλη διαφορά ήταν στα τρίποντα, αφού οι μεν είχαν 50% με 7/14 προσπάθειες και οι δε μόλις 14% με 1/7, ενώ στις βολές αμφότερες οι ομάδες ήταν ιδιαίτερα εύστοχες (8/9, 6/6).

Ο Μήτρου-Λονγκ συνέχισε να “βομβαρδίζει” το αντίπαλο καλάθι και να οδηγεί το Περιστέρι εκ του ασφαλούς ως τη νίκη, ξεπερνώντας τους 20 πόντους με τρομερά ποσοστά (2/3δ., 4/5τρ., 5/5β.) σε 18:51.

Το 58-44 λίγο μετά το 6′ της γ’ περιόδου αποτέλεσε το μάξιμουμ της απόστασης μεταξύ των δύο ομάδων, ενώ στην αρχή του τελευταίου δεκαλέπτου το σκορ έγραψε 70-57.

Ο Σπανούλης επέμενε σε σχήμα με τρεις κοντούς παρά το γεγονός οτι έκτοτε η ΑΕΚ κατέγραψε επιμέρους 5-13 και, παράλληλα, έχασε την ευκαιρία να μειώσει στο -2 (αστόχησε σε τρίποντο ο Ραντλ).

Το 82-72 του Περιστερίου γράφτηκε με τρίποντο του Ράγκλαντ στη λήξη του χρόνου επίθεσης, αλλά η ομάδα του Πλάθα μείωσε άμεσα στο -5, προτού επανέλθει σε ζώνη για τα τελευταία 3,5 λεπτά.

Στο 1:31 πριν από τη λήξη η ΑΕΚ έχασε τον ΜακΡέι με 5 φάουλ και, πλέον, με το σκορ στο 87-78, η πλάστιγγα είχε γείρει για τα καλά υπέρ των γηπεδούχων, οι οποίοι πήραν και διαφορά 11 πόντων εν όψει του αγώνα του β’ γύρου απέναντι στον ίδιο αντίπαλο.

Τα δεκάλεπτα: 17-17, 41-35, 68-57, 89-78