Μονακό-Εφές

Με τον Μάικ Τζέιμς να κάνει… όργια, η Μονακό επιβλήθηκε 102-80 της Εφές, κάλυψε το σκορ της ήττας του πρώτου ματς και ελπίζει για οκτάδα!

Στην 9η θέση με 11-13 οι γηπεδούχοι, στην 5η με 12-10 οι φιλοξενούμενοι (στη βαθμολογία χωρίς τις ρωσικές ομάδες).

Η Εφές είχε επικρατήσει με 21 πόντους διαφορά στο ματς του πρώτου γύρου, όμως, απόψε δεν μπόρεσε να σταματήσει τον αφιονισμένο Τζέιμς, δεδομένου ότι ο Σέιν Λάρκιν ήταν σε κακή μέρα.

Ο αγώνας:

Ο Ροντρίγκ Μπομπουά άρχισε με 2/2 τρίποντα, αλλά το 17-15 μετατράπηκε σε 25-16, δείγμα του τι θα επακολουθούσε.

Με σερί 7-0 άρχισε το δεύτερο δεκάλεπτο και τη Μονακό να έχει σχεδόν πάντα διψήφια διαφορά, ενώ οι 49 της πόντοι σε ένα ημίχρονο, μαρτυρούν την τρομερή δουλειά στην επίθεση.

Αντίθετα, η Εφές δεν πέρασε τους 20 πόντους στις δύο πρώτες περιόδους, επομένως θα έπρεπε να βελτιωθεί αισθητά στο δεύτερο μέρος.

Στην τρίτη περίοδο, πάντως, ο Μάικ Τζέιμς ήταν ασταμάτητος, καθώς από τους 8 πόντους έφτασε τους 18 σε 4,5 λεπτά!

Το 67-54 από τον φιλότιμο Βασίλιε Μίτσιτς ήταν η τελευταία στιγμή ελπίδας για τους πρωταθλητές Ευρώπης, οι οποίοι χρειάζονταν ένα θαύμα για να ανατρέψουν το -19 σε μόλις 10 λεπτά.

Η διαφορά έφτασε στο +24 με τους Μάικ Τζέιμς και Άλφα Ντιαλό να διαπρέπουν, ενώ το τελικό αποτέλεσμα έγραψε 102-80.

Φοβερός και τρομερός ο Μάικ Τζέιμς με 27 πόντους (4/5 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 10/12 βολές), 5 ριμπάουντ, 6 ασίστ και 32 αξιολόγηση.

Δεκαεννιά πόντους έβαλε ο Άλφα Ντιαλό, ο οποίος πήρε και 6 ριμπάουντ, ενώ ο Πάρις Λι προσέθεσε 14 και ο Ντόντα Χολ 11.

Στον αντίποδα, η Εφές είχε σε κακή μέρα τον Σέιν Λάρκιν (άποντος με 0/5 σουτ και 3 λάθη), ενώ πέραν του Βασίλιε Μίτσιτς (25π., 8ασ.), προσπάθησαν οι Ροντρίγκ Μπομπουά (13π.) και Μπράιαν Ντάνστον (12π.).

Τα δεκάλεπτα: 25-19, 49-38, 75-56, 102-80