Η Μονακό επικράτησε 92-78 της Φενέρμπαχτσε στο Πριγκιπάτο, καλύπτοντας και τη διαφορά της ήττας του πρώτου αγώνα.

Στο 14-13 οι γηπεδούχοι, στο 12-11 οι φιλοξενούμενοι, οι οποίοι έχασαν έδαφος στη μάχη για την οκτάδα, αν και έχουν τέσσερα ματς λιγότερα από τον σημερινό τους αντίπαλο.

Ο αγώνας:

Χέρι-χέρι βάδισαν οι δύο ομάδες στο πρώτο δεκάλεπτο, το οποίο έληξε 19-20, αλλά το δεύτερο αποδείχθηκε μονόπλευρο.

Η Φενέρ προηγήθηκε 24-26, ισοφάρισε 28-28 (07:39) και έπαθε τέτοιο μπλακ-άουτ, σε σημείο που στο 01:19 το σκορ ήταν 51-30!

Αυτό το εκπληκτικό 23-2 και, εν συνεχεία, το +22 στο τέλος του ημιχρόνου (55-33), έφτανε για να μπουν γερές βάσεις νίκης.

Με 6-0 άρχισε το δεύτερο μέρος, η διαφορά έφτασε στο +28 και, πλέον, κάθε ελπίδα είχε απομακρυνθεί για τη Φενέρμπαχτσε, η οποία μάταια προσπαθούσε να συμμαζέψει την απόσταση με τα διαδοχικά τρίποντα του Μάρκο Γκούντουριτς.

Βλέπετε, ο Άλφα Ντιαλό εξακολουθούσε να έχει ζεστό χέρι και να φτάνει τους 17 πόντους με 5/6 δίποντα στα 03:37 πριν από το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου.

Σκεφτείτε ότι μέχρι εκείνο το σημείο ο Μάικ Τζέιμς είχε μόλις 4 πόντους, τρανό δείγμα ότι δεν χρειαζόταν καν για να έρθει αυτή η μεγάλη διαφορά.

H Φενέρ περιόρισε την έκταση της ήττας, μετατρέποντας το 90-69 σε 92-78, όμως σε περίπτωση ισοβαθμίας υστερεί (είχε επικρατήσει με +10 στο πρώτο ματς).

Κορυφαίος ο Άλφα Ντιαλό με 24 πόντους (7/9δ., 3/5τρ., 1/1β.), 6 ριμπάουντ και 3 ασίστ, ενώ ο Ντονάτας Μοτεγιούνας είχε 18π., 9ρ. και ο Γουίλ Τόμας 14π., 7ρ.

Στον αντίποδα, οι Νάντο ντε Κολό (19π.) και Μάρκο Γκούντουριτς (18π., 5/7τρ.), συνέβαλαν τα περισσότερα για τη Φενέρ.

Τα δεκάλεπτα: 19-20, 55-33, 75-55, 92-78