Μια από τις χειρότερες εμφανίσεις του στη σεζόν έκανε στο Μονακό ο Ολυμπιακός την Τετάρτη και ηττήθηκε με 92-72 από τη γαλλική ομάδα στην 31η αγωνιστική της Euroleague.

Ήταν η ένατη ήττα σε 26 αγώνες, που ρίχνει την ελληνική ομάδα στην τέταρτη θέση της βαθμολογίας, αλλά η εμφάνιση, ήταν εκείνη που έκανε μεγαλύτερη αίσθηση!

Με εξαίρεση τον Μουστάφα Φαλ (18π. με 8/9) ο Ολυμπιακός δεν παρουσίασε τίποτα στο Μονακό κι από τη β’ περίοδο κι έπειτα έγινε έρμαιο στις διαθέσεις του Μάικ Τζέμς (25π.) και των συμπαικτών του.

Η γαλλική ομάδα έφτασε στο 12-13, είναι στο “κόλπο” των playoffs και έβγαλε τα στοιχεία που την έχουν καταστήσει διεκδικήτρια για την πρόοδό της στην post season.

Ο Μάικ Τζέιμς έδωσε γρήγορα μια ώθηση στη Μονακό με 2/2 τρίποντα για το 8-6, όμως ο Μουστάφα Φαλ με 4/4 προσπάθειες έβαλε μπροστά την ελληνική ομάδα, που είχε καλές επιστροφές και δεν επέτρεψε εύκολο καλάθι στους Γάλλους.

Με τη συνδρομή του Βεζένκοφ αλλά και του Ντόρσεϊ η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα ήταν στη θέση του οδηγού μετά από δέκα λεπτά, με 22-19.

Η Μονακό εξέπληξε τον Ολυμπιακό στην αρχή της Β’ περιόδου, όταν με τον Πάρις Λι στο παρκέ, άρχισε με σερί 10-0. Ήταν η αρχή ενός καταστροφικού δεκαλέπτου για την ελληνική ομάδα. Ο Κώστας Σλούκας χρεώθηκε σύντομα με 2ο φάουλ, 1:25 αφότου πέρασε στο παρκέ κι επέστρεψε στον πάγκο για να μην τον δούμε ξανά στο πρώτο μισό του αγώνα!

Οι Γάλλοι έβαζαν τα τρίποντα, βρήκαν ρυθμό, ενθουσιασμό, αυτό που είναι “βούτυρο στο ψωμί τους” κι αίφνης το γήπεδο “κατηφόρισε”!

3/3 τρίποντα ο Τζέιμς, 2/2 ο Μότουμ, 8/10 η Μονακό -στο ημίχρονο- κι επιμέρους σκορ 26-4 σε 6:30 αγώνα, μετέτρεψαν το σκορ σε 45-26!

www.allstarbasket.grΟ προπονητής του Ολυμπιακού είχε επιλέξει μια -συνήθως- πιο αποτελεσματική αμυντική πεντάδα, αλλά δεν του είχε βγει τίποτα. Ίσα-ίσα που είχε χάσει και όσα θα του ‘διναν στο ίδιο διάστημα οι πιο παραγωγικοί του παίκτες, σε ένα εκ του αποτελέσματος συμπέρασμα, αφού οι “ερυθρόλευκοι” πέτυχαν μόλις 9 πόντους στη β’ περίοδο!

Την οποία έχασαν με επιμέρους 29-9, ενώ το 20άλεπτο έκλεισε με 2/12 τρίποντα και ακόμα πιο ενδεικτικά, με 5/11 βολές με πιο κραυγαλέο, το ζευγάρι χαμένων βολών του Ντόρσεϊ!

Στη β’ περίοδο, ο Ολυμπιακός είχε 3/9 βολές, 0/5 τρίποντα, 3/7 δίποντα!

Έκανε δε και 5 λάθη σε αυτό το διάστημα κι ο Μουστάφα Φαλ έδειξε ότι σε αυτό το παιχνίδι, δεν πρέπει να μείνει δευτερόλεπτο εκτός παρκέ, αφού ήταν η μόνη πηγή… καλών ειδήσεων.

Το ημίχρονο τελείωσε 48-31, κι ο Ολυμπιακός πλέον έπρεπε να κυνηγήσει… αλύπητα στο επόμενο!

www.allstarbasket.grΗ αποτελεσματικότητά του περιορίστηκε στο να το ισορροπήσει το παιχνίδι, αλλά όχι να το γυρίσει. Ανέβασε την έντασή του στην άμυνα, έκανε πολύ περισσότερα φάουλ από όσα στο πρώτο μισό του αγώνα, αλλά δεν αρκούσε. Και με ένα επιμέρους 11-2, η Μονακό έκανε το 50-40, 61-42 με τον Μάικ Τζέιμς να έχει υποδειγματική αγωνιστική συμπεριφορά.

Ο Φαλ έδειχνε να παλεύει μόνος (18π. με 8/9 σουτ), μέχρι που ήρθαν τα τρίποντα των ΜακΚίσικ-Βεζένκοφ να δώσουν λίγο σφυγμό, αλλά η απόσταση που έπρεπε να καλυφθεί ήταν μεγάλη (65-50) με λιγότερο από δύο λεπτά για τα 30′ κι οι λύσεις ήταν ελάχιστες.

Ο δε Σλούκας, σκόραρε τον πρώτο του πόντο με 1:10 για το τρίτο δεκάλεπτο από τεχνική ποινή που έδωσε ο Λαμόνικα στον προπονητή της Μονακό, Σάσα Ομπράντοβιτς.

Στο τελευταίο λεπτό του δεκαλέπτου, η ελληνική ομάδα έχασε και τον Σακίλ ΜακΚίσικ με αντιαθλητικό και τεχνική ποινή, μην μπορώντας να βρει ένα διάστημα με λίγη ηρεμία, συγκέντρωση στο παιχνίδι της για να δημιουργήσει, έστω προϋποθέσεις.

Η Μονακό έφτασε στο +22, 78-56 με το πέμπτο τρίποντο του Τζέιμς σε έξι προσπάθειες.

Ήταν το τελειωτικό χτύπημα στον Ολυμπιακό που πλέον δεν είχε κάτι να κυνηγήσει και βρέθηκε στο -27, 88-61, πριν φτάσουν οι δύο ομάδες στο τελικό 92-72.

Για τον Ολυμπιακό απομένουν δύο ακόμα αγώνες στην κανονική περίοδο με τη Βιλερμπάν την Παρασκευή (25/3) στη Γαλλία, και εντός με την Μπαρτσελόνα την 1η Απριλίου.

Η Μονακό έχει άλλους τρεις αγώνες, εντός με την Μπασκόνια (25/3), εκτός με την Αρμάνι Μιλάνο (31/3) και τέλος, εντός με την Άλμπα στις 8 Απριλίου.

Τα δεκάλεπτα: 19-22, 48-31, 71-51, 92-72

EuroLeague 2021/22: Βαθμολογία

EuroLeague 2021/22: Πρόγραμμα – Αποτελέσματα

Ολυμπιακός: Οι τρόποι “εξαργύρωσης” των εισιτήριων με την ΤΣΣΚΑ