Έπαιξε με τη… φωτιά, αλλά δεν… κάηκε η Μονακό που έκανε αντεπίθεση διαρκείας στο τελευταίο δεκάλεπτο και με τον Μάικ Τζέιμς να σκοράρει 1 δευτερόλεπτο και 3 δέκατα πριν τη λήξη πήρε τη νίκη (77-75) απέναντι στη Σεν Κεντέν.

Οι Μονεγάσκοι έκαναν το 3/3 στο γαλλικό πρωτάθλημα με τον Αμερικανό γκαρντ να τους γλιτώνει από την ήττα στο φινάλε.

Στο πρώτο ημίχρονο η Μονακό είχε τον έλεγχο (20-16 στο 10’ και 36-32 στο 20’), όμως στο δεύτερο μέρος με πολύ καλή απόδοση οι φιλοξενούμενοι πήραν το προβάδισμα (47-57 στο 30’). Στο τελευταίο δεκάλεπτο όμως, οι παίκτες του Σάσα Ομπράντοβιτς έκαναν επιμέρους σκορ 30-18 και έφτασαν στη νίκη με το σπουδαίο καλάθι του Μάικ Τζέιμς στο τέλος της αναμέτρησης.

Εκτός του Μάικ Τζέιμς που τελείωσε τον αγώνα με 19 πόντους και ήταν πρωταγωνιστής, εξαιρετικός ήταν ο Έλι Οκόμπο με 19 πόντους επίσης.

Από τους ηττημένους, ξεχώρισε ο Ματίς Ντοσού-Γιοβό με 15 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 20-16, 36-32, 47-57, 77-75