Βέσελι
Κυρίαρχος μέσα στη ρακέτα ο Γιάν Βέσελι

Η πρωτοπόρος της Euroleague Φενέρμπαχτσε (11-1) επικράτησε με σκορ 92-85 της Αρμάνι Μιλάνο (6-6) στην Κωνσταντινούπολη, στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής και έμεινε μόνη στην κορυφή της βαθμολογίας. Ρεκόρ καριέρας ο Μάικ Τζέιμς (31π.), αλλά MVP ο καθοριστικός Μάρκο Γκούντουριτς (20π.).

Η Αρμάνι ξεκίνησε καλύτερα τον αγώνα, με τον Μάικ Τζέιμς (5π., 5ασ.) σε ρόλο εκτελεστή και οργανωτή προηγήθηκε με 21-15 στο πρώτο δεκάλεπτο εξαγριώνοντας τον Ζέλικο Ομπράντοβιτς.

Οι παίκτες της Φενέρ φάνηκε ξεκάθαρα ότι τα… άκουσαν στην ανάπαυλα του δεκαλέπτου και ξεκίνησαν τη δεύτερη περίοδο με ένα σερί 17-7 που τους έδωσε το προβάδισμα με 32-28 στο 16ο λεπτό. Η διαφορά έφτασε και στο +5 (38-33 στο 18′), όμως η Αρμάνι αντέδρασε και το ημίχρονο έληξε ισόπαλο 40-40, με την ομάδα του Σιμόνε Πιανιτζιάνι να έχει 5/16 τρίποντα και τη Φενέρ μόλις 2/5.

Τζέιμς
Δεν έφτανε στην Αρμάνι η εκπληκτική εμφάνιση του Μάικ Τζέιμς

Η πρωταθλήτρια Τουρκίας ξεκίνησε δυνατά το δεύτερο ημίχρονο (58-49 στο 26′), με τους Ζόφρι Λοβέρν και Γιάν Βέσελι να κάνουν… πάρτι στη ρακέτα της Αρμάνι. Το τρίτο δεκάλεπτο έληξε με 67-58 και η Φενέρ είχε κάνει αποφασιστικό βήμα νίκης, τη στιγμή που η Αρμάνι είχε φτάσει τα 5/22 τρίποντα…

Στην τελευταία περίοδο οι γηπεδούχοι έλεγξαν αρχικά το παιχνίδι και συντήρησαν τη διαφορά με τη βοήθεια των Κώστα Σλούκα, Μάρκο Γκούντουριτς (79-68), όμως σε εκείνο το σημείο 11 συνεχόμενοι πόντοι του… σεληνιασμένου Μάικ Τζέιμς (ενδιάμεσα έβαλε και ένα δίποντο ο Ντατόμε για τη Φενέρ), έφεραν την Αρμάνι σε απόσταση… αναπνοής (81-79 στο 38′).

Την πιο κρίσιμη στιγμή, ο MVP του αγώνα Μάρκο Γκούντουριτς (20π.) πέτυχε δύο συνεχόμενα τρίποντα για το 87-79, 70 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη και ουσιαστικά καθάρισε το ματς (τελικό σκορ 92-85).

Κώστας Σλούκας ξεπέρασε τους 1500 πόντους στην καριέρα του στην Ευρωλίγκα.

*Η Φενέρμπαχτσε αγωνίστηκε για άλλον έναν αγώνα χωρίς τους τραυματίες Τάιλερ Ένις και Αχμέτ Ντουβερίογλου, όπως και η Αρμάνι χωρίς τον Νεμάνια Νέντοβιτς.

Τα δεκάλεπτα: 15-21, 40-40, 67-58, 92-85

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ (Ομπράντοβιτς): Γκριν 3, Μέλι 5 (1), Μαχμούτογλου, Κάλινιτς 8 (2), Σλούκας 9 (7 ασίστ), Αρνά, Γκούντουριτς 20 (2), Βέσελι 17, Γκιουλέρ, Ντίξον 5 (1), Ντατόμε 10 (1), Λοβέρν 15.

ΑΡΜΑΝΙ ΜΙΛΑΝΟ (Πιανιτζιάνι): Ντέλα Βάλε 2, Τζέιμς 31 (3/3 βολές, 5/10 δίποντα, 6/13 τρίποντα, 6 ασίστ, 4 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο, 0 λάθη!), Μίτσοβ 8 (2), Γκουντάιτις 13, Μπέρτανς, Φοντέκιο, Ταρζέφσκι 9 (10 ριμπάουντ), Κουζμίνσκας 13 (1), Τσιντσιαρίνι, Μπερνς, Μπρουκς 2, Τζέρελς 7 (1).

Δείτε τα highlights της συναρπαστικής αναμέτρησης!