Μόνο του στην τρίτη θέση της βαθμολογίας της Basket League είναι από το βράδι της Κυριακής το Περιστέρι που νίκησε εκτός έδρας τον ΠΑΟΚ με 81-70 στη 12η αγωνιστική της Basket League.

Καλύτερο στο δεύτερο ημίχρονο, με έμφαση στην άμυνά του, το Περιστέρι περιόρισε την επιθετική δράση του ΠΑΟΚ και με τους Μπίλαν (17π.), Κασελάκη (18π., 9 ριμπ.), Ντένμον (15π.)και Φρανσίσκο (16π., 10 ασ.) πρωταγωνιστές στην επίθεση νίκησε για δεύτερη φορά φέτος τον ΠΑΟΚ.

Πλην του Χαντς (15π.) και του Μαργαρίτη (13π.), την ημέρα που πέρασε τον Γιώργο Μπαλογιάννη στην πρώτη θέση των συμμετοχών με τη φανέλα του “δικεφάλου” στην Basket League, ο ΠΑΟΚ δεν είχε άλλες λύσεις.

Από την αρχή του αγώνα φάνηκε ότι ο μεν ΠΑΟΚ θα στηριχτεί περισσότερο στο περιφερειακό του σουτ, ενώ το Περιστέρι, θα προσπαθήσει να παίξει με τον Μίρο Μπίλαν, ο οποίος πέτυχε τους επτά πρώτους πόντους της ομάδας του.

Ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με 15-7, πριν απαντήσουν οι φιλοξενούμενοι για το 15-15.

Δείτε τα πρώτα τρίποντα του ΠΑΟΚ στον αγώνα:

Τα γρήγορα δύο φάουλ του Ράιλι, στέρησαν από την ομάδα του Λυκογιάννη τον κινητήριο μοχλό της κι ενώ χρεώθηκε με τρίτο στο β’ δεκάλεπτο, μετρώντας μόλις 7′ στο παρκέ, δίχως να πάρει προσπάθεια!

Όμως ο ΠΑΟΚ είχε το σουτ, ακόμα και με τον Μαργαρίτη, ενώ στη ροή του αγώνα χρησιμοποίησε πολύ περισσότερους παίκτες και μοίρασε το σκορ.

Το Περιστέρι είδε στο πρόσωπο του Λεωνίδα Κασελάκη τον δεύτερο επιθετικό “πυλώνα” του, σε ένα παιχνίδι που ήταν κλειστό, με αρκετές εναλλαγές στο προβάδισμα. Κι είναι ενδεικτικό ότι προς το τέλος του ημιχρόνου, ο ΠΑΟΚ έκανε 8-0 σερί για το 37-32, το Περιστέρι απάντησε με το ίδιο νόμισμα από τα 6,75μ. για το 37-38, πριν κάνει ο Μαργαρίτης το 40-38 στη λήξη.

Από τους 78 πόντους του πρώτου ημιχρόνου, οι 42 ήρθαν από το τρίποντο: 24 (από τους 40) του ΠΑΟΚ (με 8/18 τριπ.) και 18 (από τους 38) του Περιστερίου ( με 6/11 τριπ.).

Με την άμυνά του το Περιστέρι έδειχνε να αποκτά τα “ηνία” του αγώνα, κι ενώ οι φάσεις των Φρανσίσκο-Ντένμον του έδωσαν τη δυνατότητα να φύγει πρώτη φορά με 5 πόντους, 52-47.

Πλέον είχε περιορίσει το τρίποντο των γηπεδούχων και μόνο ο Χαντς απειλούσε με συνέπεια.

Ο ΠΑΟΚ απάντησε από τις βολές, μετά από αντιαθλητικό του Μπίλαν και φάουλ στο τρίποντο που κέρδισε ο Σάιμπερτ για να μειώσει στον πόντο.

Το δεκάλεπτο έληξε 55-58 και μόλις ένα εύστοχο τρίποντο σε αντίθεση με τα 14 του ημιχρόνου, κι από τις δύο ομάδες.

Με τη συνδρομή και του Μωραΐτη που είχε πολύ ενεργό ρόλο στο δεύτερο ημίχρονο, το Περιστέρι πήγε τη διαφορά στους 7, 66-59 με 6:40 για το τέλος.

Κι ενώ ο Σλαφτσάκης μείωσε με τρίποντο 62-66, η υπόδειξη για φάουλ του Καμπερίδη σε τρίποντο του Ντένμον, επέφερε και την τεχνική ποινή στον προπονητή των γηπεδούχων, Άρη Λυκογιάννη.

Με 4/4 βολές του Αμερικανού, το Περιστέρι έφτασε στο +8, 70-62 με 5,5 λεπτά πλέον για να τελειώσει ο αγώνας.

Ο ΠΑΟΚ συνέχισε να μην έχει καθαρό μυαλό, ήταν άστοχος απέναντι στην καλή άμυνα τιου Περιστερίου και στα 4′ ο Κασελάκης έκανε το 72-62 για την πρώτη διψήφια διαφορά των φιλοξενούμενων στην αναμέτρηση.

Πλέον δεν υπήρχε επιστροφή για τον ΠΑΟΚ, δεν είχε ούτε το χρόνο, ούτε τις λύσεις και το Περιστέρι νίκησε ξανά φέτος, μετά το 85-77 του Α’ γύρου και μολονότι έπαιζε χωρίς τον Δημήτρη Αγραβάνη.

Τα δεκάλεπτα: 20-17, 40-38, 55-58, 70-81