Βεζένκοφ

Τη μοναξιά της κορυφής απολαμβάνει ο… διαστημικός Ολυμπιακός που συνέτριψε την Άλμπα στο Βερολίνο με 93-60, για την 24η αγωνιστική της EuroLeague!

Ο Ολυμπιακός έχει πλέον έξι σερί νίκες στη διοργάνωση, ανέβηκε στο 17-7 και έμεινε μόνος στην κορυφή της κατάταξης, αφήνοντας 2η τη Ρεάλ Μαδρίτης (16-7), της οποίας υπερισχύει και σε πιθανή ισοβαθμία!

Θυμίζουμε ότι, οι αγώνες Εφές-Ρεάλ και Φενέρμπαχτσε-Αρμάνι Μιλάνο αναβλήθηκαν λόγω του φονικού σεισμού στην Τουρκία.

Χωρίς τους τραυματίες Κώστα Σλούκα, Άλεκ Πίτερς, Τζορτζ Πάπας, η ΟΜΑΔΑΡΑ του Γιώργου Μπαρτζώκα έδωσε… ρεσιτάλ (και) στη Mercedes-Benz Arena του Βερολίνου, έχοντας τη συμπαράσταση περίπου 300 φιλάθλων της!

Με τον “διπλό” Σάσα Βεζένκοφ (28π., 13ρ., 40 αξιολόγηση!) σε ρόλο MVP, τον Κώστα Παπανικολάου (11π., 4ρ., 3ασ., 4κλεψ.) να κάνει τα πάντα στο παρκέ και τον επίσης “διπλό” Τόμας Γουόκαπ (15π., 10ασ.) να οργανώνει και να εκτελεί, ο Ολυμπιακός πέτυχε με μεγάλη άνεση την 8η εκτός έδρας νίκη του στη φετινή διοργάνωση.

Η Άλμπα, η οποία παρατάχθηκε χωρίς τους Μάοντο Λο και Μάρκους Έρικσον, παραμένει στην τελευταία θέση με ρεκόρ 6-18, έχοντας πλέον, έξι συνεχόμενες ήττες.

Πρώτος σκόρερ των ουραγών ήταν ο Λουίς Ολίντε με 16 πόντους.

Ο Μουστάφα Φαλ φορτώθηκε με δύο φάουλ στα πρώτα 52 δευτερόλεπτα του αγώνα και τη θέση του πήρε ο Ταρίκ Μπλακ, ο οποίος έκανε και αυτός δύο φάουλ μέσα σε 1,5 λεπτό!

Στο ματς μπήκε πολύ νωρίς ο τρίτος σέντερ, Τζόελ Μπολομπόι, ο οποίος έκανε και αυτός δύο φάουλ λίγο αργότερα (στο 9ο λεπτό), όμως ο Ολυμπιακός ξεκίνησε τον αγώνα με ένα σερί 7-0!

Μάλιστα, οι “ερυθρόλευκοι” προηγήθηκαν με διαφορά 15 πόντων (13-28) στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου, με τον Σάσα Βεζένκοφ να φτάνει τους 13 πόντους.

Παίζοντας ξανά ολοκληρωτικό μπάσκετ, παρά τις απουσίες και τα γρήγορα φάουλ των τριών σέντερ του, ο Ολυμπιακός έφτασε στο +21 (18-39 στο 16′)!

Η Άλμπα πέτυχε τρία σερί τρίποντα και μείωσε 27-41, ενώ το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με 35-45, με τη γερμανική ομάδα να κάνει ένα επιμέρους 17-6.

Ο Ολυμπιακός μπήκε αποφασισμένος να “καθαρίσει” τον αγώνα στο τρίτο δεκάλεπτο και το κατάφερε, αφού εκτόξευσε τη διαφορά στους 29 πόντους (43-72 στο 29′), με αποτέλεσμα η τελευταία περίοδος να έχει διαδικαστικό χαρακτήρα.

Η διαφορά έφτασε ακόμα και τους 37 πόντους (49-86 στο 34′), ενώ αγωνίστηκαν και οι Τσάμης (2π.), Αμπόσι πριν το τελικό 60-93!

Τα δεκάλεπτα: 13-28, 35-45, 45-73, 60-93.