Μπάγερν-Άλμπα

Τρίτη φετινή μονομαχία, τρίτη νίκη για την Μπάγερν Μονάχου επί της Άλμπα Βερολίνου, αυτή τη φορά με 62-56 για την 23η στροφή της EuroLeague.

Με αυτό το αποτέλεσμα, η ομάδα του Αντρέα Τρινκιέρι πήγε στο 11-11, ενώ οι φιλοξενούμενοι υποχώρησαν στο 6-15.

O αγώνας:

Πιο δυνατά μπήκε στην αναμέτρηση η Άλμπα, η οποία παρεμπιπτόντως προερχόταν από τρεις διαδοχικές ήττες στη διοργάνωση.

Η Μπάγερν αντέδρασε γρήγορα σε ένα πρώτο ημίχρονο που οι δύο ομάδες σημείωσαν μαζί 50 πόντους, με το β’ δεκάλεπτο να καταγράφει 10-8!

Το β’ ημίχρονο άρχισε με σερί 7-0 για την Άλμπα, προτού εξελιχθεί σε επιμέρους 14-1 και, κατ’ επέκταση, προβάδισμα 11 πόντων.

Η διαφορά έφτασε ως το +12 και κάπου εκεί η Μπάγερν κατάφερε να συνέλθει, εκμηδενίζοντας την απόσταση στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου.

Πάντως, το ματς είχε ακόμα… ψωμί. Χρειάστηκε ένα τρίποντο του Βλάντιμιρ Λούτσιτς στα 41” για να πάνε στο +6 οι γηπεδούχοι. Ακολούθησε η παραδοσιακή διαδικασία των βολών, από την οποία βγήκε αλώβητη η ομάδα του Τρινκιέρι.

Κορυφαίος του αγώνα ο Λούτσιτς με 19 πόντους (ο μοναδικός διψήφιος της Μπάγερν).

Στον αντίποδα, ο Μάοντο Λο αντιπαρέταξε 13 πόντους (και 4 ασίστ), ενώ ο Μπεν Λάμερς είχε 9 με 4/5 δίποντα και 3 κλεψίματα.

Τα δεκάλεπτα: 16-16, 26-24, 41-44, 62-56