O Γιάνι Γουέτζελ έβαλε τη “σφραγίδα” του στο τελευταίο δευτερόλεπτο στη νίκη της Άλμπα (76-75) επί της Μπάγερν, στην Audi Dome του Μονάχου για την 29η αγωνιστική της EuroLeague.

Οι παίκτες του Ίσραελ Γκονζάλεθ είχαν τον έλεγχο από τo ξεκίνημα του παιχνιδιού (14-20 στο 10’) με τον Μάοντο Λο να είναι ασταμάτητος σημειώνοντας τους 12 πόντους της ομάδας του.

Οι γηπεδούχοι την ίδια στιγμή έδειχναν να μην έχουν λύσεις (29-38, στο 17’). Όμως, στο τελευταίο 3λεπτο αντέδρασαν (37-38 στο 20’).

Με τον Κουμάντζε να σκοράρει η Άλμπα συνέχισε να έχει τον έλεγχο (37-42) στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους. Ο Αντρέα Τρινκιέρι τα έβαλε με τους παίκτες του που αντέδρασαν. Με πιεστική άμυνα και ένα δίποντο του Μπόνγκα πέρασαν μπροστά για πρώτη φορά (47-46, στο 25’). Από εκείνο το σημείο εναλλάσσονταν στο σκορ (58-56 στο 30’).

Στην τελευταία περίοδο, το σκορ άλλαξε χέρια αρκετές φορές, όμως στο τέλος η εξαιρετική επίθεση με τον Λο, η ασίστ στον Γουέτζελ και το κάρφωμα του τελευταίου συνέθεσαν το σκηνικό της νίκης για την Άλμπα.

Τα δεκάλεπτα: 14-20, 37-38, 58-56, 75-76.