Ένα καταστροφικό τελευταίο πεντάλεπτο γκρέμισε την προσπάθεια και την εικόνα του Ολυμπιακού στο Μόναχο, όπου ηττήθηκε με 85-82 από την Μπάγερν, μολονότι για 35 λεπτά έδειχνε να έχει την κατάσταση στα χέρια του!

Δεν του άξιζε του Ολυμπιακού το φινάλε στο Μόναχο, αφού προηγήθηκε με 71-65 στο 35′, με καλό μπάσκετ, συγκέντρωση, προσοχή στην άμυνα, πολλές λύσεις και στα δύο κομμάτια του γηπεδου!

Κι όμως…

Δέχτηκε 20 πόντους στο τελευταίο πεντάλεπτο όπου με επιμέρους σκορ 20-11 η Μπάγερν του πήρε “την μπουκιά από το στόμα” και τον άφησε με την πικρία της χαμένης ευκαιρίας για ένα διπλό αυτεπεποίθησης κι επανεκκίνησης!

Ο Λο με τον Μπαρτέλ έκαναν τη ζημιά, με 22 από τους 30 πόντους της Μπάγερν στην τελευταία περίοδο…

Ο αγώνας άρχισε με τους Γερμανούς να είναι πολύ εύστοχοι και να αιφνιδιάζουν εν μέρει τον Ολυμπιακό! Πήγαν στο  +11 πολύ νωρίς, 17-6 με 3:33 για το δεκάλεπτο, με καλάθι του Μονρό, ωστόσο ο Ολυμπιακός αντέδρασε άμεσα, δείχνοντας την αυτοπεποίθησή του.

Ο Κώστας Παπανικολάου ήταν βγαλμένος από τα καλύτερά του, έφτασε στους 7 πόντους νωρίς-νωρίς και η ομάδα του Κεστούτις Κεμζούρα, μάζεψε τη διαφορά, 23-17 στο δεκάλεπτο!

Ο Τέιλορ Ρότσεστι έπαιρνε προσπάθειες κι έδειχνε να ‘ναι μέλος της ομάδας για χρόνια, o Μπόλντγουιν δεν θύμιζε σε τίποτα τον παίκτη που βρισκόταν υπ’ ατμόν κι όταν μπήκαν στην εξίσωση οι “παλιοσειρές” ο Ολυμπιακός έδειχνε κυρίαρχος στο παρκέ της Audi Dome!

Ο Σπανούλης και ο Πρίντεζης με τον Μιλουτίνοβ, έβαλαν τον Ολυμπιακό στη θέση του οδηγού σύντομα, ξεσηκώνοντας και τους Έλληνες στις εξέδρες.

Παράλληλα ελαχιστοποιήθηκαν τα λάθη που τόσο είχαν κοστίσει στα πρώτα 12 λεπτά του αγώνα, κι ο Ολυμπιακός πέρασε με 3 πόντους, 42-39 με 1:45, από ένα σημαντικό καλάθι του Γιώργου Πρίντεζη:

Δείτε το χιλιοστό δίποντο του Γιώργου Πρίντεζη στη Euroleague, λίγο πριν ολοκληρωθεί το ημίχρονο!

Με προβάδισμα στο ημίχρονο, γνώση του τι πρέπει να αποφύγει και σιγουριά, ο ανανεωμένος Ολυμπιακός μπήκε ακόμα καλύτερος στο δεύτερο ημίχρονο!

Ο Μπόλντγουιν… μάς έκανε να τρίβουμε τα μάτια μας, δείγμα της εμπιστοσύνης που του ‘χει δείξει ο οργανισμός, έπειτα από τις τελευταίες εξελίξεις, κι ο Ολυμπιακός, κέρδισε έναν επιπλέον παίκτη που θα τον βοηθήσει τόσο πολύ στη συνέχεια.

Πέτυχε 7 πόντους νωρίς στην τρίτη περίοδο, κι έθεσε πλέον τον Ολυμπιακό στη θέση του απόλυτου κυρίαρχου στο παρκέ, με διαφορές που έφτασαν και το διψήφιο νούμερο, 49-49 και 50-61!

Δείτε την ασίστ του Ρότσεστι για το κάρφωμα του Μιλουτίνοβ και το =10 του Ολυμπιακού:

Η τρίτη περίοδος τελείωσε δίχως αμφιβολίες: Ο Ολυμπιακός μπροστά, με 63-55 και η Μπάγερν να ψάχνει το …κεκτημένο του 40% που είχε για ποσοστό ευστοχίας τις οκτώ πρώτες αγωνιστικών στα τρίποντα, καθώς είχε μείνει στα 2/8, έπειτα από τα 2/4 στην Α’ περίοδο!

Ο Ντανίλο Μπαρτέλ και ο Μαμαντού Λο, άλλαξαν τον ρου του αγώνα κι έδωσαν πνοή στην Μπάγερν. Με οκτώ προσωπικούς τους πόντους στην τελευταία περίοδο, έβαλε την Μπάγερν μπορστά με 72-71 με τον Ολυμπιακό να χρεώνεται την αμυντική αμέλεια σε ένα τόσο κρίσιμο διάστημα, όπου θα μπορούσε να ‘χει τελειώσει το ματς!

Ο Λο έφτασε στους 11 πόντους στην τελευταία περίοδο κάνοντας το 77-72 στο δίλεπτο και το 80-75 με 1:23 και πλέον ο Ολυμπιακός, έτρεχε και δεν έφτανε!

Και τελικά δεν πρόλαβε, χάνοντας μια χρυσή ευκαιρία να νικήσει, σε μια έδρα που θα χάσουν πολλοί, όπως ήδη έχει ηττηθεί η Ρεάλ για παράδειγμα, ώστε να καλύψει και μέρος από το χαμένο έδαφος…

Τα δεκάλεπτα: 23-17, 43-44, 55-63, 85-82