Ρεάλ

Η Ρεάλ Μαδρίτης πήρε μία πάρα πολύ δύσκολη νίκη στο Μόναχο επί της Μπάγερν με 76-81, για την 20ή αγωνιστική της Euroleague, με τον Έντι Ταβάρες να κάνει ένα φοβερό παιχνίδι.

Μετά από τη νίκη της επί της Ζενίτ, η Μπάγερν ήθελε να διευρύνει το σερί της, αλλά κόντρα στη Ρεάλ Μαδρίτης, κάτι τέτοιο ήταν εξ αρχής πάρα πολύ δύσκολο.

Ωστόσο, οι Βαυαροί έδωσαν μία μεγάλη μάχη για 45 λεπτά, αλλά ο Έντι Ταβάρες ήταν ασταμάτητος. Με 26 πόντους και 9 ριμπάουντ, σε 32:39 λεπτά συμμετοχής, οδήγησε επιθετικά την ομάδα του και ουσιαστικά ήταν ο παίκτης που την κράτησε μέσα στο παιχνίδι, όταν η ομάδα του Αντρέα Τρινκιέρι προσπάθησε να μπει μπροστά.

Η Ρεάλ στα τελευταία δύο λεπτά του αγώνα προηγήθηκε ακόμα και με 7 πόντους και όλα έδειχναν ότι θα φτάσει στην τελική επικράτηση. Οι γηπεδούχοι, βέβαια, δεν τα παράτησαν ποτέ. Κατάφεραν, αρχικά, να μειώσουν σημαντικά τη διαφορά και με τρίποντο του Βλάντιμιρ Λούτσιτς να περάσουν μπροστά στο σκορ με 72-70. Υπολόγιζαν όμως χωρίς τον Γκάμπριελ Ντεκ, ο οποίος ισοφάρισε σε 72-72 και ουσιαστικά έστειλε το παιχνίδι στην παράταση.

Στο έξτρα πεντάλεπτο, η ομάδα του Πάμπλο Λάσο έδειξε να έχει περισσότερη αντοχή από την Μπάγερν και πιο καθαρό μυαλό. Από τη μία ο Λαπροβίτολα πήρε στις πλάτες του την ισπανική ομάδα, αφού ο Ταβάρες είχε αποβληθεί με 5 φάουλ και από την άλλη η Μπάγερν δεν μπορούσε να απαντήσει στους πόντους των φιλοξενούμενων.

Μοιραία ήρθε η ήττα για τους Βαυαρούς, με τη Ρεάλ να επικρατεί με 86-91 και να ανεβαίνει στο 13-6, ενώ η Μπάγερν υποχώρησε στο 12-8.

Τα δεκάλεπτα: 15-23, 34-39, 50-51, 72-72 (κ.α.), 76-81 (παρ.)