Ο σοβαρός τραυματισμός του Νικ Γουέιλερ-Μπαμπ επισκίασε τη νίκη της Μπάγερν Μονάχου επί του Αμβούργου με 86-75.

Πριν από το ματς με τον Ολυμπιακό, η βαυαρική ομάδα βίωσε δύσκολες στιγμές από τον αντίπαλό της, όπως μαρτυρά το 28-46 του πρώτου ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος, όμως, με αντεπίθεση διαρκείας και επιμέρους 58-29, ήρθε η ανατροπή και η νίκη.

Ρούμπιτ (16π.), Ραντόσεβιτς (14π.), Λούτσιτς (13π.), Ομπστ (12π.) και Τζορτζ (11π.) ήταν οι κορυφαίοι των νικητών, ενώ πρώτος σκόρερ των ηττημένων, αλλά και του αγώνα ήταν ο Χόμσλι με 27 πόντους.

Τη χαρά της επικράτησης επισκίασε το σοβαρό χτύπημα του Γουέιλερ-Μπαμπ στο κεφάλι.

Ο γκαρντ της ομάδας του Αντρέα Τρινκιέρι, στην προσπάθειά του να καρφώσει, έχασε την ισορροπία του και είχε μια πολύ άτσαλη πτώση στο παρκέ.

Όπως μετέδωσε το Basketnews, για αρκετά λεπτά ήταν αναίσθητος και άνθρωποι της Μπάγερν σχημάτισαν κύκλο προκειμένου να μην καταγραφούν κοντινά πλάνα.

Οι τελευταίες πληροφορίες θέλουν τον Γουέιλερ-Μπαμπ να έχει ανακτήσει τις αισθήσεις του και να είναι σε θέση να κινήσει τα άκρα του.

Έχει διακομιστεί στο νοσοκομείο για περαιτέρω εξετάσεις.