Τη νίκη της χρονιάς πέτυχε η Αρμάνι Μιλάνο την Τρίτη αφού υποχρέωσε την  Μπαρτσελόνα στην πρώτη εντός έδρας ήττα της στη Euroleague, με 75-73!

Ο Μάλκολμ Ντιλέινι αποδείχθηκε ο καθοριστικός παράγοντας σε ένα μεγάλο ντέρμπι στην 20ή αγωνιστική.

Πέτυχε 14 από τους 15 πόντους του στο δεύτερο ημίχρονο και το μεγάλο τρίποντο για το 74-70 στα 12 δευτερόλεπτα για τη λήξη!

Ο Νίκολα Μίροτιτς μείωσε 73-74 στα 55′, ο Νικολό Μέλι είχε 1/2 βολές για το 73-75, κι ο Λαπροβίτολα έχασε το τρίποντο στη λήξη!

Η Μπαρτσελόνα (15-4) ερχόταν από ήττα, τόσο στη Euroleague από την Μπασκόνια, όσο και στη Liga Endesa, εντός έδρας, από τη Μανρέσα!

Οι Ιταλοί (11-6) είχαν νικήσει και στον πρώτο αγώνα (75-70) μόνο που απόψε δεν είχαν τους μεγάλους πρωταγωνιστές της νίκης τους, Ντατόμε, Σιλντς και Μήτογλου!

Άλλωστε είχαν δύο νίκες στους επτά τελευταίους αγώνες τους!

Αλλά έχουν μεγάλο βάθος, ο Ροντρίγκεθ ήταν εντυπωσιακός, στο πρώτο μισό, όπου πέτυχε 15 από τους 18 πόντους του στο προβάδισμα 34-28 της Αρμάνι.

Ο Κάιλ Κούριτς (19π.) οδήγησε την Μπαρτσελόνα στην ανάκαμψη, αφού πέτυχε 26 πόντους στη Γ’ περίοδο και πέρασε 54-47, όμως οι Ιταλοί επέστρεψαν, με τον Ντιλέινι και τον Μπέντιλ (8π.).

Στους 18 έφτασε ο Μίροτιτς, ενώ 11 πόντους-έξι ασίστ είχε ο Ρόκας Γιοκουμπάιτις σε ένα ακόμα βράδυ που απουσίασε ο Νικ Καλάθης.

Τα δεκάλεπτα: 14-14, 28-32, 54-47, 73-75