Ο Ολυμπιακός λύγισε στην παράταση την Τετάρτη (13/10) στο Παλάου Μπλαουγκράνα με 79-78 (67-67 κ.α.) από την Μπαρτσελόνα στην 3η αγωνιστική της EuroLeague, χάνοντας την ευκαιρία να φύγει με σπουδαίο διπλό, τόσο στα 40′ όσο και στο έξτρα πεντάλεπτο!

Η μπάλα “δεν τον ήθελε” τον Κώστα Σλούκα, ούτε στο τελευταίο λέι απ στη λήξη της παράτασης, ούτε στο κοντινό σουτ στα 12 δεύτερα για τη λήξη της κανονικής διάρκειας!

Όμως η εμφάνιση του Ολυμπιακού ήταν η επιβεβαίωση όσων έχουμε δει έως τώρα στη σεζόν, με πολύ αποτελεσματική άμυνα που ακόμα σε 40άλεπτο δεν έχει δεχτεί άνω των 68 πόντων στη Euroleague και πολλούς πρωταγωνιστές σε ένα ανοιχτό rotation, σε συνδυασμό που αφήνει πολλές υποσχέσεις!

Η εξέλιξη του αγώνα

Ήταν ένα σκληρό παιχνίδι, με τις άμυνες να ‘χουν τον πρώτο λόγο και τις… βολές τον τελευταίο!

Άλλωστε στην παράταση 17 από τους 23 πόντους των δύο ομάδων, ήλθαν από βολές!

10 από τους 12 της Μπαρτσελόνα και 7 από τους 11 για τον Ολυμπιακό!

Ο Ολυμπιακός ήταν ο απόλυτος κυρίαρχος στο πρώτο μισό του αγώνα, όταν κατάφερε να ελέγξει απόλυτα το ρυθμό του αγώνα και να μη δώσει καμία ευκαιρία στην Μπαρτσελόνα σε ανοιχτό γήπεδο.

Με προσήλωση στην άμυνά του, τής έκανε μεγάλη ζημιά κρατώντας την σε 10 πόντους δεκάλεπτο και 27 ημίχρονο.

Είναι ενδεικτικό ότι οι Καταλανοί είχαν στο πρώτο 20άλεπτο 0/12 τρίποντα, ο Μίροτιτς είχε έναν πόντο και μόνο οι Καλάθης, Χίγκινς, Ντέιβις είχαν κάνει αισθητή την παρουσία τους, κρατώντας την ομάδα τους σε κοντινή απόσταση, 27-32.

Όμως η εικόνα του αγώνα άλλαξε αισθητά στο τρίτο δεκάλεπτο με τον Νικ Καλάθη να καθοδηγεί άψογα την Μπαρτσελόνα και να της δίνει πάλι την αυτοπεποίθηση που δεν είχε στο πρώτο μισό.

Ο Έλληνας γκαρντ μόχθησε κι έβαλε στο παιχνίδι τον Μίροτιτς ο οποίος με συνεχόμενους πόντους βρήκε ρυθμό και μαζί του όλη η Μπαρτσελόνα.

Οι Καταλανοί έκαναν εκκίνηση με 14-2 στο δεύτερο ημίχρονο για να φτάσουν στο 41-34, σε διάστημα που ο Ολυμπιακός δεν έβγαλε ούτε συγκέντρωση στην επίθεση.

Ο Μουσταφά Φαλ κι η δράση του στην αντίπαλη ρακέτα ήταν η απάντηση του Ολυμπιακού, που βρήκε πάλι δημιουργία με τον Σλούκα στο παρκέ.

www.allstarbasket.grΜάλιστα μάζεψε τη διαφορά, μείωσε στο καλάθι 49-47, αλλά τα τρίποντα των Χίγκινς-Λαπροβίτολα έδωσαν στην ομάδα του Γιασικεβίτσιους προβάδισμα 8 πόντων στη λήξη των 30′, 55-47!

Ήδη η Μπαρτσελόνα είχε 28 πόντους στο δεκάλεπτο, έναντι 27 σε όλο το πρώτο μέρος και το έβγαλε μάλιστα με 4/5 τρίποντα, μετά τα 0/12!

O Λαρεντζάκης με τον Βεζένκοφ κράτησαν όρθιο τον Ολυμπιακό όταν στη Δ’ περίοδο οι γηπεδούχοι έφτασαν στο +9, καθώς μείωσαν με 5-0 σερί στους 4 στα 5:50 για το τέλος και λίγο αργότερα ο Μάρτιν με δύο βολές, έστειλε την ομάδα του σε απόσταση ενός σουτ, 58-56.

Ήταν ένα κρίσιμο σημείο για την έκβαση του αγώνα, αφού πρώτα ο Σλούκας και μετά ο Μακ Κίσικ δεν εκμεταλλεύτηκαν τις καλές άμυνες που κράτησαν άσφαιρη την Μπαρτσελόνα κι έχασαν από ένα τρίποντο, με τον Αμερικανό, να χάνει και λέι απ στην τρίτη απόπειρα να έρθει ο αγώνας στα ίσια, ή να προσπεράσει ο Ολυμπιακός.

Το κατάφερε όμως στα 2:20 ο Λαρεντζάκης, με τρίποντο, για το 61-61 με το ντέρμπι να έχει ανάψει για τα καλά!

Πλην του Λαρεντζάκη, κλειδί στο φινάλε του Ολυμπιακού αποδείχθηκε ο ΜακΚίσικ. Με τη δύναμή του, έδωσε λύσεις σε άμυνα κι επίθεση κι ήταν εκείνος που έδωσε την ασίστ στον Βεζένκοφ για το προσπέρασμα με 67-65 στο τελευταίο λεπτό!

Ο Κούριτς ισοφάρισε με 2 βολές στα 33” , στα 12 αστόχησε ο Σλούκας από τα 5 μέτρα κι ο Χίγκινς έχασε το τελευταίο σουτ της κανονικής διάρκειας για να πάει ο αγώνας στην παράταση!

Εκεί όπου Μίροτιτς και Καλάθης έδωσαν στους ηγπεδούχους αέρα 5 πόντων, 75-70, αλλά ο Ολυμπιακός μείωσε στον πόντο με τους ΜακΚίσικ-Σλούκα με 1:28 για το έξτρα πεντάλεπτο!
Ο Ντόρσεϊ κέρδισε δύο φάουλ από τον Νικ Καλάθη και με 4/4 βολές έδωσε στον Ολυμπιακό προβάδισμα 78-77 στα 22 δευτερόλεπτα!
Η Μπαρτσελόνα πήγε ξανά στη γραμμή των βολών με τον Οριόλα στα 7 δευτερόλεπτα,  για το 79-78 και η τελευταία επίθεση ανήκε στον Ολυμπιακό.
Στο υπό πίεση λέι απο του Σλούκα στη λήξη, η μπάλα αναπήδησε στη στεφάνη αλλά δεν έκανε τη χάρη στην ελληνική ομάδα κι η Μπαρτσελόνα πανηγύρισε τη νίκη με 79-78.
Τα δεκάλεπτα: 10-17, 27-32, 55-47,  67-67 (κ.α.) 79-78 (παρ.)