Τζαμπάρι Πάρκερ
Ο Τζαμπάρι Πάρκερ

Η Μπαρτσελόνα νίκησε την Τενερίφη του τρομερού Κάιλ Γκάι με 96-86 στο Παλάου Μπλαουγκράνα, στον πρώτο αγώνα των δύο ομάδων για τα προημιτελικά της Liga Endesa.

Η Μπάρτσα προηγήθηκε με 35-19 στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, η Τενερίφη έκανε την ανατροπή (68-71), όμως οι Καταλανοί ήταν καλύτερoi στην τελευταία περίοδο (επιμέρους 24-14) και έκαναν το 1-0.

Ο νικητής της σειράς, που κρίνεται στις δύο νίκες, θα αντιμετωπίσει στα ημιτελικά τη Ρεάλ Μαδρίτης που “σκούπισε” την Γκραν Κανάρια.

Από τους νικητές ξεχώρισαν οι Τζαμπάρι Πάρκερ (23π., 4ρ.), Άλεξ Αμπρίνες (19π. με 6/7 τρίποντα), Γιαν Βέσελι (10π., 5ρ.) και Ρίκι Ρούμπιο (10 ασίστ).

Κορυφαίος των ηττημένων ήταν ο απίθανος Κάιλ Γκάι (34π. – οι 23 στο πρώτο ημίχρονο!), ενώ πολύ καλοί ήταν και οι Μαρσελίνιο Χουέρτας (17π., 10ασ., 4ρ. – οι 13π. στο 2ο δεκάλεπτο), Φραν Γκουέρα (13π., 9ρ.).

Το Game 2 θα διεξαχθεί στην Τενερίφη την Πέμπτη (23/5, 21:30).

Τα δεκάλεπτα: 28-16, 50-46, 72-72, 96-86

Απολαύστε το ρεσιτάλ του Γκάι που πέτυχε 23 πόντους στο πρώτο ημίχρονο και μία απίθανη “βόμβα” του Άλεξ Λόπεθ:

Liga Endesa: Break η Μούρθια, 96-86 στη Βαλένθια και 1-0 (vid)

Γκραν Κανάρια-Ρεάλ Μαδρίτης 71-73: “Σκούπα” και τώρα Ολυμπιακός! (vids)

Liga Endesa: Η Μάλαγα 87-79 και 1-0 τη Μανρέσα με ξέσπασμα στο τέλος