Η Μπαρτσελόνα επιβλήθηκε (85-71) της Βαλένθια για την 34η αγωνιστική της EuroLeague και πήρε τη δεύτερη θέση στην τελική κατάταξη της regular season στην διοργάνωση!

Οι Καταλανοί θα αντιμετωπίσουν στα playoffs, με πλεονέκτημα έδρας, τη Ζαλγκίρις Κάουνας.

Κορυφαίος για τους «μπλαουγκράνα» ήταν ο Νίκολα Μίροτιτς με 18 πόντους, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ, ενώ πολύ καλή εμφάνιση πραγματοποίησε ο Άλεξ Αμπρίνες, ο οποίος είχε 15 πόντους με 5/7 τρίποντα.

Από το ξεκίνημα της αναμέτρησης η Μπαρτσελόνα με ηγέτη το Νίκολα Μίροτιτς (είχε 12 πόντους, χωρίς να χάσει σουτ με 3/3 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 3 ριμπάουντ και 2 ασίτ σε επτά λεπτά) πάτησε… γκάζι.

Ο Μαυροβούνιος φόργουορντ έδωσε τη δυνατότητα στην ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους να ανοίξει το σκορ (22-12 στο 8’), όμως η Βαλένθια αντέδρασε και με επιμέρους σκορ 2-12 πλησίασε σε απόσταση… αναπνοής (24-22, 10′).

Στη δεύτερη περίοδο με τον Άλεξ Αμπρίνες, να σκοράρει από τα 6.75 (είχε συνολικά 5/7 τρίποντα) η Μπαρτσελόνα έκλεισε το ημίχρονο στο +5 (51-46, 20′).

Στην επανάληψη, η Μπαρτσελόνα ξέφυγε στο σκορ (72-61, 30′) και αυτή τη διαφορά ασφαλείας τη διατήρησε ως το φινάλε καταλαμβάνοντας τη δεύτερη θέση στη διοργάνωση.

Τα δεκάλεπτα: 24-21, 51-46, 72-61, 85-71.