Μίροτιτς

Η Μπαρτσελόνα πήρε μία δραματική νίκη κόντρα στη Βαλένθια με 97-94, με τον Νίκολα Μίροτιτς να “κόβει και να ράβει” και τον Τζόρνταν Λόιντ να είναι άστοχος σε σουτ τριών πόντων στα τελευταία δευτερόλεπτα της αναμέτρησης.

Η Μπαρτσελόνα τα… χρειάστηκε κόντρα στη Βαλένθια, η οποία παρουσιάστηκε με πολύ βελτιωμένη εικόνα σε σχέση με το παιχνίδι κόντρα στον Ολυμπιακό, αλλά δεν κατάφερε να πάρει μία δραματική νίκη στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης.

Ο Νίκολα Μίροτιτς ήταν εκπληκτικός με 33 πόντους (6/9 διπ., 4/9 τριπ., 9/11 βολ.), μάζεψε 5 ριμπάουντ και μοίρασε 6 ασίστ. Μάλιστα, οι επιδόσεις του στο σκοράρισμα και στη δημιουργία αποτελούν ρεκόρ-καριέρας στην ισπανική λίγκα.

Από την αρχή, οι δύο ομάδες έδειξαν ότι ο αγώνας θα είναι ντέρμπι μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στην ανάπαυλα με έξι πόντους (52-46), αλλά η ομάδα του Χάουμε Πονσαρνάου αντέδρασε στο δεύτερο ημίχρονο.

Τελικά, η αναμέτρηση κρίθηκε στο τελευταίο δεκάλεπτο, εκεί η Μπαρτσελόνα ξέφυγε με πέντε πόντους (97-92), αλλά η Βαλένθια μείωσε σε 97-94 και με τον Τζόρνταν Λόιντ (30 π.) προσπάθησε να ισοφαρίσει στο τελευταίο σουτ, αλλά αυτό δεν βρήκε στόχο.

Με αυτή τη νίκη η Μπαρτσελόνα βελτίωσε το ρεκόρ της σε 3-1 και πλέον κοιτάζει μόνο τον αγώνα με την Άλμπα Βερολίνου (18/10, 22:00), στο Παλάου Μπλαουγκράνα.

Από την άλλη η Βαλένθια υποχώρησε στο 2-2 και ετοιμάζεται να υποδεχθεί την Αναντολού Εφές (18/10, 22:00) για την τρίτη αγωνιστική της Euroleague.

Τα δεκάλεπτα: 27-23, 52-46, 74-72, 97-94