Μπαρτσελόνα-Βιλερμπάν

Η Μπαρτσελόνα μετρούσε 3 ήττες στα 4 τελευταία ματς της EuroLeague, όμως, απόψε δεν συνάντησε κανένα πρόβλημα κόντρα στη Βιλερμπάν (84-71).

Ακόμα και οι τρεις τελευταίες νίκες της ομάδας του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους είχαν έρθει με μεγάλο κόπο. Το αντίθετο συνέβη στο “Palau Blaugrana” απέναντι στην παρέα του Κώστα Αντετοκούνμπο. Επομένως η “Μπάρτσα” ανέβηκε στο 17-5 και η ηττημένη της βραδιάς υποχώρησε στο 9-13.

Στο δεύτερο ημίχρονο, και ειδικά στην τελευταία περίοδο, η Μπαρτσελόνα ήταν τόσο χαλαρή που ο Λιθουανός τεχνικός δεν αποκλείεται να κάνει μία σχετική επισήμανση στους παίκτες του, οι οποίοι πάντως τού είχαν δώσει μεγάλη χαρά την Κυριακή με το μεγάλο “διπλό” επί της Ρεάλ Μαδρίτης στη Liga Endesa.

Ο αγώνας:

Η Μπαρτσελόνα προηγήθηκε νωρίς-νωρίς με 8 πόντους διαφορά, χάρη στους Νίκολα Μίροτιτς και Νικολά Λαπροβίτολα.

Ο Αργεντινός έφτασε τους 8 σε λιγότερο από 3,5 λεπτά, ενώ πέραν εκείνου και του πολιτογραφημένου Ισπανού, ουδείς άλλος παίκτης των γηπεδούχων σκόραρε μέχρι τα 03:28.

Στη συνέχεια, πάντως, ο πλουραλισμός έφερε το double score (26-13) και τον άκρως παραγωγικό αριθμό των 28 πόντων σε μία περίοδο.

Η διαφορά βρισκόταν σταθερά σε διψήφια επίπεδα, ασχέτως αν η Βιλερμπάν βελτιώθηκε αισθητά στο αμυντικό σκέλος.

Ο Κρις Τζόουνς δεν βρέθηκε σε καλή μέρα και, επί της ουσίας, μόνο οι Έλι Οκόμπο, Γιουσούφα Φαλ τραβούσαν κουπί στην επίθεση.

Η Βιλερμπάν έκλεισε τα πρώτα τρία δεκάλεπτα με 2/12 τρίποντα και αποκορύφωμα το airball του Ντίλαν Οσετκόφσκι (χωρίς πίεση).

Σε τυπική διαδικασία είχε εξελιχθεί το β’ ημίχρονο και ο αγώνας κυλούσε σε ρυθμούς προπόνησης για τους γηπεδούχους, οι οποίοι έφτασαν ως το +23 (68-45) και αργότερα ως το +25 (84-59).

Στα τελευταία 4,5 λεπτά μόνο η Βιλερμπάν έδινε σκορ (0-12 το σερί ως το τέλος), δείγμα της υπέρμετρης χαλαρότητας που επέδειξαν οι γηπεδούχοι.

Λαπροβίτολα με 20 πόντους (4/7 τρίποντα) και Μίροτιτς με 16π., 7 ριμπάουντ σε 16:12, έκαναν την περισσότερη δουλειά για την Μπαρτσελόνα.

Στο πρώτο του εντός έδρας παιχνίδι μετά τον σοβαρό τραυματισμό του, ο Νικ Καλάθης μοίρασε 6 ασίστ, αλλά είχε 5 λάθη και γενικότερα δεν ήταν σταθερός στην απόδοσή του.

Στον αντίποδα, ο Φαλ ήταν συγκινητικός με 20 πόντους (8/10 δίποντα, 4/4 βολές) και 7 ριμπάουντ, που του χάρισαν τη μεγαλύτερη αξιολόγηση του αγώνα.

Καλή παρουσία κι από τον Αντετοκούνμπο, ο οποίος έβαλε 9 πόντους (4/6 δίποντα), πήρε 3 ριμπάουντ και μοίρασε 2 ασίστ σε 19:31.

Τα δεκάλεπτα: 28-17, 45-30, 68-50, 84-71