Μπαρτσελόνα

Η Μπαρτσελόνα πήρε μία αγχωτική νίκη επί της Ζενίτ Αγίας Πετρούπλης με 85-81, για την 22η αγωνιστική της Euroleague, σε ένα παιχνίδι που πολλά γνώριμα πρόσωπα συναντήθηκαν.

Ο Νικ Καλάθης ήρθε αντιμέτωπος και πάλι με τον Τσάβι Πασκουάλ, αλλά απέναντι ήταν και ο Μάνος Παπαδόπουλος, με τον οποίο έχουν περάσει αρκετά χρόνια μαζί στον Παναθηναϊκό.

Από την μεριά του ο Τσάβι Πασκουάλ ερχόταν αντιμέτωπος με την ομάδα που αναδείχθηκε και κατέκτησε μία Euroleague, ενώ και ο Κέβιν Πάνγκος ήθελε να δώσει απαντήσεις στην Μπάρτσα, η οποία τον άφησε να φύγει.

Σε μία αναμέτρηση δύσκολη, καθώς η Ζενίτ έχει δείξει φέτος ότι είναι σταθερή στην απόδοσή της και από την άλλη η Μπαρτσελόνα έχει χτίσει ρυθμό τις τελευταίες αγωνιστικές, οι δύο ομάδες δεν ξεκίνησαν καλά με το πρώτο δεκάλεπτο να κλείνει στο 16-14.

Η συνέχεια ήταν των γηπεδούχων, καθώς ο Κάιλ Κούριτς έπαιζε εκπληκτικά (16 π.) και η άμυνα απέδιδε καρπούς στην επίθεση. Με επιμέρους σκορ 28-19, η ομάδα του Σαρούνας Γιασισκεβίτσιους δημιούργησε μία διαφορά ασφαλείας (44-33) στην ανάπαυλα.

Η τρίτη περίοδος δεν διέφερε σε τίποτα από την εικόνα της δεύτερης, με την Μπαρτσελόνα να έχει τον πλήρη έλεγχο του αγώνα και να ανεβάζει την υπέρ της διαφορά στο +19 (69-50).

Η Ζενίτ πάλεψε πάρα πολύ στην τέταρτη περίοδο, δεν παράτησε ποτέ τον αγώνα, καθώς ο Ζούμπκοβ με το τρομερό κρεσέντο του πίσω από την γραμμή των 6.75, σημειώνοντας πέντε τρίποντα στο δεκάλεπτο και έχοντας συνολικά 5/6, κράτησε ζωντανές τις ελπίδες των Ρώσων για την ανατροπή.

Βέβαια, ο Μπράντον Ντέιβις (18 π.) με 7 σερί δικούς του πόντους έβαλε σε πλεονεκτική θέση τους Καταλανούς, με τη Ζενίτ απλά να μειώνει σε 85-81, με buzzer beater του Πάνγκος (13 π.), ένα καλάθι που αν οι δύο ομάδες ισοβαθμίσουν μπορεί να είναι πολύ σημαντικό, μιας και στα μεταξύ τους παιχνίδια είναι στο 1-1 και τη διαφορά πόντων στο 0, αφού η Μπάρτσα είχε χάσει στη Ρωσία με 74-70.

Τέλος, ο Νικ Καλάθης μπορεί να είχε μία φτωχή και άστοχη βραδιά επιθετικά (9 π. με 4/6 διπ., 0/2 τριπ., 1/4 βολ.), ήταν πάλι τρομερός πασαδώρος, έχοντας 12 ασίστ, ενώ παράλληλα μάζεψε 7 ριμπάουντ και έκλεψε δύο φορές την μπάλα, σημειώνοντας 21 βαθμούς στο σύστημα αξιολόγησης.

Τα δεκάλεπτα: 16-14, 44-33, 69-50, 85-81