O  Άτλας, η Δωδεκάνησος και η Καβάλα πήραν τα τρία εισιτήρια για το Final 4 του Κυπέλλου μπάσκετ με Αμαξίδιο που θα διεξαχθεί στη Θεσσαλονίκη με διοργανωτή τον Μέγα Αλέξανδρο.

Γνωστές έγιναν και οι τέσσερις ομάδες, που θα δώσουν το παρών στο φετινό Final Four του Κυπέλλου Ελλάδος, το οποίο διοργανώνει στη Θεσσαλονίκη η ΟΣΕΚΑ με την αμέριστη συμπαράσταση του ΟΠΑΠ και της Chipita.

Συγκεκριμένα, ο Άτλας, η Δωδεκάνησος και η Καβάλα κέρδισαν στη Γ΄Φάση και πήραν το εισιτήριο για την τελική φάση της διοργάνωσης. Σ΄αυτήν βρίσκεται και ο Μέγας Αλέξανδρος ως διοργανωτής.

Η Δωδεκάνησος θα προσπαθήσει να κάνει το double φέτος, καθώς μετά την κατάκτηση του πρωταθλήματος θα βρεθεί στο Final Four του Κυπέλλου και θα διεκδικήσει το τρόπαιο. Η ομάδα του κόουτς Μαρουλλάκη είχε τον πλήρη έλεγχο στην αναμέτρηση με τον Παναθηναϊκό και κατάφερε να πάρει το ροζ φύλλο αγώνα (41-58). Οι Νησιώτες σε όλο το ματς είχαν το προβάδισμα στο σκορ και παρότι οι “πράσινοι” έκαναν την αντεπίθεση τους, δεν κατάφεραν να κάνουν την ανατροπή.

Εύκολο έργο είχε ο Άτλας στο παιχνίδι με τον ΠΑΣΚΑ, καθώς χωρίς να δυσκολευτεί ιδιαίτερα πήρε τη νίκη με 66-46. Οι τυπικά φιλοξενούμενοι από το πρώτο δεκάλεπτο πήραν σημαντικό προβάδισμα (10-18) και μέχρι το τέλος του ημιχρόνου ανέβασαν τη διαφορά στους 16 (19-35). Στο δεύτερο μέρος, η εικόνα δεν άλλαξε και ο Άτλας πήρε τη νίκη με 66-36 και έκλεισε θέση στο Final Four του Κυπέλλου.

Μεγάλο ντέρμπι έγινε μεταξύ των Τρικάλων και της Καβάλας στο κλειστό γήπεδο της Μπάρας. Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν εξαιρετικά το ματς και προηγήθηκαν με 18-6 και κράτησαν σε απόσταση τα Τρίκαλα μέχρι και το τέλος του ημιχρόνου (22-30). Στο δεύτερο μέρος, όμως, η εικόνα άλλαξε. Οι γηπεδούχοι έκαναν την αντεπίθεση τους και πλησίασαν στους 3 πόντους (39-42). Ο ΑΟΚ, όμως, κατάφερε να κρατήσει τα ηνία του σκορ και με πρωταγωνιστή τον Τσίλη πήρε τη νίκη με 55-51 και προκρίθηκε στο Final Four.

Παναθηναϊκός – Δωδεκάνησος 41-58
Διαιτητές: Αρτεμάκη – Παπαφωτίου (Λουλούδης)
Τα δεκάλεπτα: 4-16, 16-26, 28-45, 41-58
Παναθηναϊκός (Χρόνης): Βακλίνοβ 2, Τσικούρας, Φύτρος, Κοντογιάννης 7, Ιβάνοφ 12, Κατωπόδης, Χρονοπούλου 18, Τουμαράς 2.
Δωδεκάνησος (Μαρουλλάκης): Λουκάς, Γέρεμιτς 11, Μιχαήλου 5, Χαμαντί 25, Μαξίμοβιτς 10, Χατζηδημητρίου 5, Χατζηκαντής 2.

ΠΑΣΚΑ – Άτλας 36-66
Διαιτητές: Στρέμπας – Κώτσου (Γιαννακόπουλος)
Τα δεκάλεπτα: 10-18, 19-35, 26-55, 36-66
ΠΑΣΚΑ (Σκλαβούνος): Σουλιώτης Σ., Σγαρδέλης, Μυρωνάκης 2, Τσούμας 3, Βάσσης 6, Σουλιώτης Γ. 1, Γκοτζαράι 11, Ακουμιανάκης, Παπαστάμος, Μακρής 11, Λιανός 2, Βαρδαξόγλου
ΑΤΛΑΣ (Ορφανίδης): Στάνκοβιτς 2, Ντομγκιόνι 18, Ράσα 7, Χαλδαίος, Βέζμαρ, Ζαφειρόπουλος, Χριστοδούλου 21, Κότσαρης 3, Λεγάκης, Τσαπανίδης 15 (1)