Η Μπασκόνια του Πάμπλο Λάσο, νίκησε τη Ρεάλ Μαδρίτης με 76-72 την Τρίτη, στην 3η αγωνιστική της EuroLeague, ενώ η Παρτιζάν νίκησε στο Βελιγράδι την Μπάγερν Μονάχου με 86-78.

Στη Βιτόρια, η Μπασκόνια έκανε ένα εντυπωσιακό 4ο δεκάλεπτο και νίκησε τη Ρεάλ Μαδρίτης, φτάνοντας στο 2-1 ρεκόρ, κι αφήνοντας τη Ρεάλ στο 1-2.

Μάλιστα οι Μαδριλένοι έχουν 4 ήττες σε έξι επίσημους αγώνες σε EuroLeague και ισπανικό πρωτάθλημα (1-2 επίσης) σε μια προφανή, προβληματική εκκίνηση που “φωνάζει” ότι θέλουν ενίσχυση για να βγάλουν μια ακόμα απαιτητική σεζόν!

Ο Μάρκους Χάουαρντ πέτυχε 15 πόντους για τους νικητές κι ο Τσίμα Μονέκε 14.

Δείτε ένα τρίποντο του Χάουαρντ στη Δ’ περίοδο:

Ο Νίκος Ρογκαβόπουλος πέτυχε 5 πόντους, όλους στη Γ΄περίοδο, και τελείωσε το παιχνίδι με 2/4 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 1/1 βολή σε 14:45.

Ο Ντζάναν Μούσα πέτυχε 17 πόντους για τη Ρεάλ Μαδρίτης που έπαιζε χωρίς τον τιμωρημένο Καμπάτσο. Ο Έντι Ταβάρες πρόσθεσε 14 κι ο Μάριο Χεζόνια 13.

Tα δεκάλεπτα: 16-18, 36-35, 48-52, 76-72

Παρτιζάν Βελιγραδίου-Μπάγερν Μονάχου 86-78

Στο Βελιγράδι, η Παρτιζάν πέτυχε την πρώτη της νίκη στη σεζόν με επί της Μπάγερν Μονάχου.

Η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς έκανε… παρέλαση για 30 λεπτά, προηγήθηκε έως και με 22 πόντους, στο πρώτο μέρος, 45-23 με 2:48 για την ανάπαυλα, 71-52 μετά από 30 λεπτά, αλλά στο τέλος, αγχώθηκε.

Οι Γερμανοί ροκάνισαν τη διαφορά και με ένα τρίποντο του Κάρσεν Έντουαρντς πλησίασαν έως τους έξι πόντους, 78-72 στα 2:47 για τη λήξη του αγώνα.

Ο Λούντμπεργκ “λύτρωσε” τους Σέρβους όταν με καλάθι και τη βολή που εκτέλεσε από το φάουλ που κέρδισε στα 1:29 έκανε το 83-74.

O Στέρλινγκ Μπράουν πέτυχε 22 πόντους, τους 16 στο πρώτο μέρος για την Παρτιζάν, ενώ 14 είχε ο Κάρλικ Τζόουνς κι από 13 οι Ντιλικινά, Μπόνγκα, Τάιρικ Τζόουνς.

Ο Αντρέας Ομπστ πέτυχε 15 πόντους για την Μπάγερν, ο Κάρσεν Έντουαρντς 13 και ο Νικ Γουάιλερ Μπαμπ 12.

Tα δεκάλεπτα: 24-15, 49-32, 71-52, 86-78