Ο Σέιν Λάρκιν πέτυχε 28 από τους 30 πόντους του στο δεύτερο ημίχρονο και την παράταση και η Εφές λύγισε την Μπασκόνια με 111-101 στη Βιτόρια μετά από το έξτρα πεντάλεπτο (κ.α. 92-92)!

Ήταν ένα απολαυστικό, χορταστικό παιχνίδι απέναντι στις δύο πιο φορμαρισμένες ομάδες της διοργάνωσης, με την Εφές να έρχεται από το 108-83 επί της Ρεάλ στη Μαδρίτη, που ήταν η 10η νίκη της στα 11 τελευταία παιχνίδια της!

Τη δε Μπασκόνια, από την εκτός έδρας νίκη στο ΟΑΚΑ που ήταν η ένατη στα 10 τελευταία δικά της παιχνίδια!

Ο αγώνας ήταν καταπληκτικός, ο Λάρκιν πέτυχε 20 πόντους στο Β’ μέρος για να προηγηθεί η Εφές 92-89, όμως ο Λούκα Βιλντόσα (14π.) με τρίποντο στη λήξη, έστειλε τον αγώνα στην παράταση αφού η Εφές δεν έκανε φάουλ.

allstarbasket.grΟ Λάρκιν συνέχισε με το πόδι κολλημένο στο γκάζι και η τουρκική ομάδα πήρε την πολύτιμη νίκη.

Η Εφές έφτασε στο 22-11, ενώ η Μπασκόνια έπεσε στο 18-15.

Ο Ρόκας Γκιεντράιτις πέτυχε 21 πόντους για την Μπασκόνια κι ήταν μάλιστα εκείνος που την οδήγησε στην ανατροπή στη Δ’ περίοδο, όταν το 69-76, έγινε 80-76 στο 36′!

Όμως ο Μίτσιτς (16π.) με τον Σίμον (21π.) απάντησαν με τρίποντα και η Εφές ξαναπήρε το προβάδισμα μέχρι να ισοφαρίσει ο Βιλντόσα.

Ο Πολονάρα είχε 23 πόντους, 8 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 2 κλεψίματα για την Μπασκόνια.

Ο Σανλί (κεντρική φωτογραφία) πέτυχε 12 για την Εφές και 14 ο Μοερμάν.

Τα δεκάλεπτα: 19-22, 41-46, 63-65, 92-92 (κ.α.) 101-111