Ο Βάνια Μαρίνκοβιτς έπαιξε και για τον Μάρκους Χάουαρντ που αποχώρησε στην πρώτη περίοδο οδηγώντας την Μπασκόνια σε επιβλητική νίκη (92-69) επί της Φενέρμπαχτσε στην Βιτόρια, με τον ίδιο να σημειώνει 35 πόντους!

Οι Βάσκοι παρότι έχασαν από την πρώτη περίοδο τον βασικό τους σκόρερ, φρόντισε ο Μαρίνκοβιτς με μεγαλειώδη εμφάνιση να καλύψει το κενό του στο πλαίσιο της 32ης αγωνιστικής της EuroLeague.

Πλέον η Μπασκόνια έχει 17-15 ρεκόρ στη διοργάνωση, ενώ η Φενέρμπαχτσε 18-14. Εκτός του Μαρίνκοβιτς (35 πόντους), ο Ντάριους Τόμπσον (13 πόντους) και οι Γκιεντράιτις, Χόμς είχαν από 12 πόντους.

Από την Τουρκική ομάδα ο Τζόναθαν Μότλι είχε 18 πόντους και ο Κάρσεν Έντουαρντς 16.

Από το ξεκίνημα του αγώνα η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη είχε το «πάνω χέρι» και έκλεισε την πρώτη περίοδο με το «ισχνό» 25-27 (στο 10’).

Στη δεύτερη περίοδο, όπου κυριάρχησαν οι άμυνες οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν το προβάδισμα (38-44 στο 20’) καθώς καθοδηγούνταν από τον Κάρσεν Έντουαρντς που είχε 14 πόντους στο πρώτο 20λεπτο.

Η Μπασκόνια έχασε τον Μάρκους Χάουαρντ στην πρώτη περίοδο, αλλά ο Βάνια Μαρίνκοβιτς έκανε το παιχνίδι της ζωής του. Η Φενέρμπαχτσε με τον Ταρίκ Μπιμπέροβιτς είχε τον έλεγχο (45-54 στο 26’), όμως η Μπασκόνια βρήκε τον τρόπο να επιστρέψει (60-58, στο 30′).

Στην τελευταία περίοδο, οι Βάσκοι ήταν καταιγιστικοί και με το 32-11 παρέσυραν την Φενέρμπαχτσε που δεν μπορούσε να αντιδράσει γνωρίζοντας βαριά ήττα.

Τα δεκάλεπτα: 25-27, 38-44, 60-58, 92-69.