Στον αριθμό ρεκόρ, των επτά συνεχόμενων ηττών έφτασε το βράδυ της Τετάρτης (03/03) ο Ολυμπιακός στη Βιτόρια όπου ηττήθηκε 91-66 από την Μπασκόνια με 91-66 στην 27η αγωνιστική της Euroleague!

Από το 11-9 που βρισκόταν στις 12 Ιανουαρίου, πλέον σήμερα είναι στο 11-16 και η οκτάδα της Euroleague είναι άπιαστο όνειρο.

Δίχως τους Πρίντεζη, Μάρτιν, Παπανικολάου, και στο ντεμπούτο του Κουφού, ο Ολυμπιακός έκανε ένα καλό, πρώτο δεκάλεπτο, αλλά μετά κατέρρευσε, όπως μάς έχει συνηθίσει σε πολλά παιχνίδια, ειδικά σε αυτό το 0-7 σερί.

Πολλά λάθη, κακές επιλογές, αργές επιστροφές, αστοχία άνευ προηγουμένου από τα 6,75μ. που έφτασε στο τέλος στα 4/27 τρίποντα, έναντι των 12/28 των Βάσκων.

Η Μπασκόνια (14-13) “καιγόταν” για τη νίκη για να προλάβει τα playoffs, ήταν σοβαρή, ο Ολυμπιακός έβαλε “βούτυρο στο ψωμί της” επιτρέποντάς της σε μεγάλα κομμάτια του παιχνιδιού επιθέσεις στο transition κι η διαφορά έφτασε σε μεγάλα επίπεδα.

Με τον Κώστα Κουφό να κάνει πολύ καλή εκκίνηση με 5 πόντους σε 3:12, αφού άρχισε στην πεντάδα κι έκπληξη από τον Λιβιό Ζαν Σαρλ με 8 πόντους, ο Ολυμπιακός μπήκε πολύ δυνατά στον αγώνα, στην άδεια Φερνάντο Μπουέσα Αρένα.

Προηγήθηκε με 14-7, 21-15 στο δεκάλεπτο και με 25-15 μετά από ένα λεπτό στη β περίοδο!

Τα φαντάσματα της… Κωνσταντινούπολης όμως, από τον πρόσφατο αγώνα με την Εφές επανεμφανίστηκαν. Όπως εκεί που προηγήθηκε 26-11 κι έχασε με κάτω τα χέρια, η β’ περίοδος στη Βιτόρια είχε ίδια εικόνα!

Τραγικά λάθη, κακές επιστροφές, πλήρης ανισορροπία και στις δύο πλευρές του γηπέδου.

Για αυτό η Μπασκόνια, μετά το 15-25 έκανε επιμέρους σκορ, 28-5 (ναι 28-5) για το 43-30 πριν τελειώσει το ημίχρονο στο 43-32!

Ο Γκιεντράιτις είχε ήδη 16 πόντους, ο Πιέρια Χένρι ήταν άποντος αλλά είχε ήδη επτά ασίστ, όπως κι ο Βιλντόσα, με 5 ασίστ και μαζί με τη δράση των ψηλών στο σκορ, (Φαλ, Τζεκίρι, Πολονάρα) η ομάδα του Ιβάνοβιτς επιβλήθηκε σε όλα τα κομμάτια του παιχνιδιού.

Μια σχετική ισορροπία, την εξασφάλισε με τον ΜακΚίσικ και τον Ζαν Σαρλ ο Ολυμπιακός στην τρίτη περίοδο. Βρήκε σκορ, μολονότι συνέχιζε άστοχος από το τρίποντο, πήγε σε εξίσου ανοιχτό παιχνίδι στην επίθεση και κέρδισε το δεκάλεπτο με 26-25.

Ήταν μια αναλαμπή πριν έλθει η τελευταία περίοδος, όπου έκανε 4:41 να σκοράρει με την Μπασκόνια να ξεφεύγει στο σκορ και να φτάνει στο +31 (91-60, με νέο επιμέρους σκορ 23-2!!!) πριν από το τελικό 91-66.

Τα δεκάλεπτα: 15-21, 43-32, 68-58, 91-66