Την ήττα γνώρισαν οι γυναίκες του Ολυμπιακού στην πρεμιέρα της EuroLeague με 92-61, απέναντι στην ανώτερη Μπρνο στην Τσεχία.

Οι “ερυθρόλευκες” δεν κατάφεραν να ακολουθήσουν τον ρυθμό που επέβαλε από την αρχή του αγώνα η τσεχική ομάδα και να αντιμετωπίσουν τα τρίποντά της (16/27), με αποτέλεσμα η διαφορά να φτάσει τους 37 πόντους στην τέταρτη περίοδο και τους 31 στη λήξη της αναμέτρησης.

Η Μπρνο ξεκίνησε πολύ δυνατά στον αγώνα και έφτασε να προηγείται με 11 πόντους (22-11) στα πρώτα 8 λεπτά.

Ο Ολυμπιακός έβγαλε μια μικρή αντίδραση και μείωσε τη διαφορά με σερί 8-0, κλείνοντας την 1η περίοδο με σκορ 22-19 εναντίον του.

Παρά την επιστροφή τους, όμως, οι “ερυθρόλευκες” στη δεύτερη περίοδο δεν κατάφεραν να βάλουν… στοπ στην επίθεση της Μπρνο και της επέτρεψαν να σκοράρει 28 πόντους, έναντι στους 14 δικούς τους, με 5/16 σουτ.

Έτσι η διαφορά του ημιχρόνου έφτασε τους 17 πόντους υπέρ των γηπεδούχων (50-33).

Το ίδιο σκηνικό υπήρξε και στην τρίτη περίοδο, με την Μπρνο να είναι εύστοχη από την περιφέρεια (5/8) και τον Ολυμπιακό να παραμένει το ίδιο άστοχος με 4/13 σουτ.

Η διαφορά μεγάλωσε κι άλλο με το επιμέρους 24-16 υπέρ της Μπρνο στο τρίτο δεκάλεπτο, φτάνοντας τους 25 πόντους (74-49).

Ο ρυθμός, λόγω και της μεγάλης διαφοράς, έπεσε στην τελευταία περίοδο, ωστόσο η Μπρνο διατηρήθηκε σε υψηλά επίπεδα στο μακρινό σουτ με 5/8 εύστοχα τρίποντα.

Η τελευταία περίοδος μέτρησε 32 πόντους με ένα 18-14 υπέρ της τσεχικής ομάδας, διαμορφώνοντας το τελικό σκορ (92-61).

Διαιτητές: Γιόβοβιτς (Κροατία), Ματούσζεβσκα (Πολωνία), Νάγκι (Ουγγαρία)

Δεκάλεπτα: 22-19, 50-33, 74-49, 92-61

Ολυμπιακός (Νίκλας): Χριστινάκη 11, Διέλα, Χέμπε 21(3), Καρλάφτη, Κολλάτου 3(1), Λάμπερτ 7(1), Πηλακούτα 3, Ράτζα 6(1), Σπυριδοπούλου, Σύρρα, Τόμπιν 10.