ΑΠΑΣ Νάξου Τα Φανάρια

Ο ΑΠΑΣ Νάξου Τα Φανάρια νίκησε 85-76 την ΕΦΑΟ Ζωγράφου στο ΔΑΚ “Δ. Περιστεράκης” στην αναμέτρηση με την οποία ολοκληρώθηκε σήμερα (19/11) η 7η αγωνιστική του 1ου ομίλου της National League 1.

Οι Ναξιώτες ξεκίνησαν τον αγώνα βρισκόμενοι πίσω στο σκορ καθώς ο αντίπαλός τους παρουσιάστηκε αρκετά ανταγωνιστικός (15-18, 8΄), όμως τα κενά διαστήματα στην επίθεση της ομάδας του Ζωγράφου, έβαλαν τον ΑΠΑΣ στη θέση του οδηγού και με επιμέρους σκορ 8-0 μετέτρεψε το 18-22 του 12ου λεπτού, σε 26-22 (14’).

Από εκείνο το σημείο και μετά οι γηπεδούχοι πήραν τον έλεγχο του αγώνα αυξάνοντας τη διαφορά στους 10π (36-26 1’16’’ πριν την ολοκλήρωση του α’ ημιχρόνου), η οποία στην γ’ περίοδο έφτασε στους 15π (56-41, 27’).

Στην τελευταία περίοδο, η ΕΦΑΟΖ παρουσίασε καλύτερη εικόνα στην άμυνα και μείωσε τη διαφορά στους 6π. ( 76-70 1’32’’ πριν το τέλος του αγώνα) όμως, το τρίποντο του Τσρνιτς (79-70, 39΄) και το “κόψιμο” που ακολούθησε του Παρασκευόπουλου στην προσπάθεια του Μαγκουνή για δίποντο, οδήγησαν στη συνέχεια τον ΑΠΑΣ στην κατάκτηση της νίκης.