Ενσταση

Οι Νιου Γιορκ Νικς αμφισβήτησαν έμπρακτα την ήττα με 105-103 από τους Χιούστον Ρόκετς τα ξημερώματα της Τρίτης (13/2), καθώς κατέθεσαν ένσταση στο NBA.

Το L2M της διοργανώτριας αρχής και ο πρώτος διαιτητής της αναμέτρησης αναγνώρισαν ότι δεν έπρεπε να υποδειχθεί φάουλ στον Τζέιλεν Μπράνσον, το οποίο επέτρεψε στον Άαρον Χόλιντεϊ να στηθεί στη γραμμή των βολών και να χαρίσει εν τέλει τη νίκη στις “ρουκέτες”.

Ο 27χρονος γκαρντ ευστόχησε στις πρώτες δύο και έχασε την τρίτη, προκειμένου να κυλήσουν τα δέκατα του δευτερολέπτου χωρίς ο αντίπαλος να εκδηλώσει την παραμικρή αντίδραση.

Πάνω στην παραδοχή του L2M και του Εντ Μαλόι “πάτησαν” οι φιλοξενούμενοι για να κινηθούν δραστικά και να διεκδικήσουν τη νίκη στην παράταση, μιας και όταν προσγειώθηκε η μπάλα στο μακρινό τρίποντο του Χόλιντεϊ, ο χρόνος είχε τελειώσει.

Θυμηθείτε τη φάση:

Σημειώνεται ότι μια ένσταση θα πρέπει να αποδεικνύει τη “λανθασμένη εφαρμογή” ενός κανονισμού και όχι ένα non-call.

Μόλις έξι φορές στην ιστορία δικαιώθηκαν οι ομάδες που προέβησαν στη συγκεκριμένη ενέργεια, σύμφωνα με το ESPN, αφενός μεν επειδή δεν συνηθίζεται, αφετέρου δε διότι το NBA είναι λίγο “σκληρό” σε τέτοιες περιπτώσεις.

Τελευταία φορά ήταν στις 19 Δεκεμβρίου 2007, όταν ο Σακίλ Ο’ Νιλ υποδείχθηκε με έξι φάουλ, ενώ είχε πέντε, στην αναμέτρηση των Μαϊάμι Χιτ με τους Ατλάντα Χοκς.

Ο αγώνας συνεχίστηκε στις 8 Μαρτίου 2008, αλλά καμία ομάδα δεν σκόραρε στα 51’9” της παράτασης που επαναλήφθηκαν, με αποτέλεσμα να διατηρηθεί το 114-111 υπέρ των “γερακιών”.

Αξίζει να αναφερθεί ότι στο ενδιάμεσο ο Ο’ Νιλ είχε μετακινηθεί στους Φίνιξ Σανς.