Ο Ολυμπιακός αντιμετωπίζει σήμερα στις 18:00 τον Ερυθρό Αστέρα και το Περιστέρι τη Χάποελ Χολόν, στις 20:30, στη δεύτερη και τελευταία μέρα του τουνουά Νεόφυτος Χανδριώτης στη Λευκωσία.

Είναι το δεύτερο συνεχόμενο δυνατό τεστ για τις δύο ελληνικές ομάδες που λαμβάνουν μέρος στο τουρνουά στην Κύπρο, στο πλαίσιο της προετοιμασίας τους για τη νέα αγωνιστική περίοδο.

Ο Ολυμπιακός νίκησε την Παρασκευή την Πρωταθλήτρια του Ισραήλ, Χάποελ Χολόν με 88-77 σε ένα παιχνίδι που έκανε ρεκόρ τριπόντων!

Οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα επιχείρησαν 42 τρίποντα και 21 δίποντα, απέναντι στην άμυνα ζώνης που επιστράτευσε ο προπονητής της Χάποελ Χολόν, Γκάι Γκούντες για να τον αντιμετωπίσει.

Οι “ερυθρόλευκοι” έχουν πάει στην Κύπρο δίχως τον Κώστα Σλούκα, ενώ ο Ερυθρός Αστέρας έχει τραυματίες τους Νεμάνια Νέντοβιτς και Φίλιπ Πέτρουσεβ.

Ο Ερυθρός Αστέρας, νίκησε το Περιστέρι του Βασίλη Σπανούλη με 73-72, με την ελληνική ομάδα να έχει το τελευταίο σουτ για τη νίκη, που όμως, δεν βρήκε στόχο.

To Περιστέρι στάθηκε πολύ καλά, ειδικά στα 15 τελευταία λεπτά, όπου απέναντι σε ομάδα της Euroleague, επέστρεψε από το -14, πλησίασε στον έναν πόντο τους Σέρβους κι είχε και την ευκαιρία στο τέλος για να προσπεράσει στη λήξη.

Το πρόγραμμα του Σαββάτου

18:00 Ολυμπιακός-Ερυθρός Αστέρας (COSMOTE SPORT 4)

20:30 Περιστέρι-Χάποελ Χολόν (COSMOTE SPORT 4)

ΔΕΙΤΕ ΚΑΙ ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΑΚΟΜΑ

Τα highlights της νίκης του Ολυμπιακού επί της Χάποελ Χολόν (video)

Ολυμπιακός-Χάποελ Χολόν: Η εντυπωσιακή εκκίνηση των “ερυθρόλευκων” στη Λευκωσία (video)

Ολυμπιακός: Όμορφες στιγμές με τον Χρήστο στην Κύπρο (pics)

Ολυμπιακός: Η συνάντηση με τον Χασάν Μάρτιν στην Κύπρο (vid)

Τα highlights του Περιστέρι-Ερυθρός Αστέρας (video)

Παρ’ ολίγον ανατροπή το Περιστέρι 72-73 από τον Ερυθρό Αστέρα στην Κύπρο (pics)