Μια ακόμα ήττα στη EuroLeague γνώρισε την Παρασκευή στη Βιτόρια ο Παναθηναϊκός με 95-90 από την Μπασκόνια για την 23η αγωνιστική της EuroLeague, παραμένοντας στις τελευταίες θέσεις της κατάταξης.

Η κακή του άμυνα, κι ειδικά στο ζωγραφιστό ήταν αυτήν τη φορά ο λόγος της ήττας, αφού δέχτηκε 95 πόντους από μια ομάδα που είχε 9/31 τρίποντα και το μεγάλο της “όπλο”, Μάρκους Χάουαρντ είχε 24 πόντους, μολονότι σούταρε 2/11 από τα 6,75μ.

Με 26/39 δίποντα όμως, οι Βάσκοι πήραν αυτό που ήθελαν κι έφτασαν στο 13-10, στην 6η θέση της κατάταξης.

Στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα η ομάδα του Ντέγιαν Ράντονιτς έχανε με διψήφια διαφορά, κι απλά στο τέλος μείωσε στους 5, ενώ το καλό της ξεκίνημα και η διαφορά 12 πόντων, εξανεμίστηκε σε χρόνο-ρεκόρ.

Πλέον ο Παναθηναϊκός έχει 8-15 ρεκόρ, με το χειρότερο μεταξύ όλων των ομάδων εκτός έδρας (2-10, με την Άλμπα να ακολουθεί με 2-9) κι είναι πολύ πιθανό να σημειωθούν εξελίξεις που αφορούν στην τεχνική του ηγεσία.

H εξέλιξη του αγώνα:

Η εξαίρεση του φετινού κανόνα των “πράσινων” ήταν η εκκίνηση στον αγώνα της Φερνάντο Μπουέσα Αρένα, αφού το έλεγαν από χθες και το έκαναν το βράδι της Παρασκευής: Άρχισαν πολύ καλά και συγκεντρωμένα στον αγώνα, σε αντίθεση με την πλειονότητα των αγώνων τους φέτος και με τον Ντουέιν Μπέικον να σκοράρει πήραν το προβάδισμα.

10-2 μετά από 3:13 αγώνα και 16-4 στο 5άλεπτο με 9 πόντους του Μπέικον. Τα αδέλφια Καλαϊτζάκη προσπάθησαν να σταματήσουν τον Μάρκους Χάουαρντ, ο οποίος όμως, ακόμα και πριν βάλει το πρώτο του τρίποντο,  ηγήθηκε της αφύπνισης των Βάσκων.

Μαζί με τον Ματ Κοστέλο ήταν εκείνοι που μάζεψαν την εις βάρος τους διαφορα και το 10-21 στο 6:24 έγινε 21-23 στο δεκάλεπτο.

Ο ρυθμός της ομάδας του Πεναρόγια ανέβηκε, είναι γνωστό ότι το συγκεκριμένο γήπεδο μπορεί να γίνει “κατηφορικό” στα καλά βράδια της Μπασκόνια, ο Παναθηναϊκός ήταν ανεπαρκής στην άμυνα και δέχτηκε 31 πόντους στο 2ο δεκάλεπτο. Με τον Μαρίνκοβιτς αυτήν τη φορά να αναλαμβάνει μεγάλο μέρος της δράσης, οι Βάσκοι έφυγαν με διψήφια διαφορά και με 12/13 δίποντα και 16 ασίστ, προηγήθηκαν στο ημίχρονο με 52-38.

Το κακό πρόσωπο του Παναθηναϊκού ήταν και πάλι εδώ. Κι έγινε ακόμα χειρότερο όταν άρχισε το δεύτερο ημίχρονο, με 5-0 σερί της Μπασκόνια για το +19 (57-38).

Στο δίλεπτο μετά την ανάπαυλα, ο Μπέικον χρεώθηκε με το τρίτο του φάουλ, κι όταν πέτυχε το πρώτο καλάθι της ελληνικής ομάδας στην τρίτη περίοδο, δέχτηκε τεχνική ποινή για διαμαρτυρία, κι έφυγε για τον πάγκο με 4 φάουλ.

Υπό τον κίνδυνο του διασυρμού, με το σκορ στο 60-40, ο Παναθηναϊκός έκανε ένα γρήγορο 10-0 για να κόψει τη διαφορά στη μέση, παίζοντας έξυπνα απέναντι στην έλλειψη ισορροπίας που έβγαλε σε εκείνο το διάστημα η άμυνα της Μπασκόνια, μετά από σερί άστοχων προσπαθειών στο transition.

Γουόλτερς, Γουίλιαμς και Παπαγιάννης προσπάθησαν να κρατήσουν την ελληνική ομάδα σε όσο το δυνατόν πιο κοντινή απόσταση. Οι Βάσκοι έπαιρναν τα επιθετικά ριμπάουντ, ειδικά στα αρκετά άστοχα τρίποντά τους και διατήρησαν μια ασφαλή διαφορά την οποία μείωσε σε 76-65 ο Παπαγιάννης στη λήξη της τρίτης περιόδου.

O Μπέικον επέστρεμε με 7:36 για το τέλος, κι ενώ ο Ράντονιτς είχε μόλις δεχτεί τεχνική ποινή.

Σε ένα κρίσιμο σημείο, οι διαιτητές είδαν σε replay μια επίμαχη φάση, χρέωσαν αντιαθλητικό φάουλ του Γκριγκόνις στον Μαρίνκοβιτς και ακύρωσαν το τρίποντο που είχε πετύχει λίγα δεύτερα νωρίτερα ο Μπέικον. Αντί να γίνει το 83-75, έγινε το 85-72 με τις βολές του αντιαθλητικού με τον Παναθηναϊκό πάλι να κυνηγά διψήφια διαφορά.

Οι σωστές επιλογές του Ντάριους Τόμπσον (τελείωσε με 10 ασίστ), κι η αποτελεσματικότητα του (ύψους 1,78μ.) Χάουαρντ από… κοντά (6/7) κι όχι από τη συνήθη απόσταση των 6,75μ. (2/11), κράτησαν το μαξιλαράκι ασφαλείας της Μπασκόνια, ακόμα κι όταν ο Παναθηναϊκός μείωσε σε 85-77.

Με ένα τρίποντο του Κοστέλο, το σκορ έγινε 90-77. Με ενάμιση λεπτό για τη λήξη, οι “πράσινοι” μείωσαν στους επτά πόντους, 93-86, από το δεύτερο τρίποντο του Παπαγιάννη και το drive του Λι, κρατώντας ζωντανές τις έστω και λιγοστές ελπίδες για κάτι καλύτερο.

Δεν υπήρχε όμως επαρκής χρόνος, ακόμα κι όταν ο Λι μείωσε σε 95-88 κι ο Γουίλιαμς κέρδισε φάουλ σε σουτ τριών πόντων στα 5 δεύτερα για το τέλος. Ο Αμερικανός μείωσε στο τελικό 95-90 που σήμανε τη 15η φετινή ήττα της ομάδας του σε 23 αγώνες.

Ο Ντέρικ Γουίλιαμς έφτασε στους 19 πόντους, ενώ από 16 πόντους πέτυχαν για τον Παναθηναϊκό, Παπαγιάννης, Λι και Μπέικον.

Πλην του Χάουαρντ, ο Κοστέλο έφτασε στους 16 για την Μπασκόνια, ο Μαρίνκοβιτς πέτυχε 14 πόντους και ο Κότσαρ 10.

Τα δεκάλεπτα: 21-23, 52-38, 76-65, 95-90