Νέο στραπάτσο για την ΤΣΣΚΑ Μόσχας, καθώς αυτήν τη φορά γνώρισε την ήττα από τη Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης με 82-79, για την τρίτη αγωνιστική της VTB League.

Η ΤΣΣΚΑ ξεκίνησε δυναμικά την αναμέτρηση και μπόρεσε να κλείσει το πρώτο δεκάλεπτο με προβάδισμα πέντε πόντων (27-22).

Η συνέχεια ωστόσο, ήθελε την ομάδα του Χουάν Πλάθα να αντιδρά και να μην αφήνει τους γηπεδούχους να ξεφύγουν, κλείνοντας το πρώτο ημίχρονο στο -3 (49-46).

Στο δεύτερο μισό της αναμέτρησης, η εικόνα άλλαξε, με τη Ζενίτ να κάνει την ολική ανατροπή και να παίρνει τα ηνία του αγώνα (54-55) και να κλείνει την τρίτη περίοδο στο +4 (62-66).

Με τρίποντο οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν την υπέρ τους διαφορά στο +7 (62-69), αλλά η ΤΣΣΚΑ ήταν πολύ… σκληρή για να πεθάνει.

Η Ζενίτ έφτασε για ακόμη μία φορά στο +7 (68-75), αλλά και πάλι η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη δεν παραδόθηκε και πάλεψε μέχρι τέλους. Ισοφάρισε σε 77-77, αλλά κάπου εκεί έμεινε από δυνάμεις και δεν μπόρεσε να ακολουθήσει τη Ζενίτ.

Έτσι, με βολή του Τιμ Αμπρομάιτις, οι φιλοξενούμενοι διαμόρφωσαν το τελικό 79-82 και υποχρέωσαν την ΤΣΣΚΑ στη δεύτερη ήττα της και την πρώτη της στην έδρα της.

Κορυφαίος για τους νικητές, οι οποίοι δεν είχαν στη διάθεσή τους Γκουστάβο Αγιόν και Αντρέι Ζούμπκοφ, αλλά και τον Ματέους Πονίτκα, ήταν ο Ευγένι Βορόνοφ με 15 πόντους, ενώ θετικοί ήταν, επίσης, οι Όστιν Χόλινς και Πονκρασόφ με 13. Σπουδαία εμφάνιση και από τον Ρένφρο με 12 ασίστ.

Για την ΤΣΣΚΑ Μόσχας κορυφαίος ήταν ο Νταρούν Χίλιαρντ με 16 πόντους και τον ακολούθησε ο Μάικ Τζέιμς με 12.

Πλέον ΤΣΣΚΑ Μόσχας και Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης στρέφουν την προσοχή τους στη Euroleague, καθώς θα αντιμετωπίσουν Μπάγερν Μονάχου (10/10, 20:00) και Μπαρτσελόνα (11/10, 20:00) αντίστοιχα.

Τα δεκάλεπτα: 27-22, 49-46, 62-66, 79-82