Φωτογραφία: Facebook.com/Iraklis BC / Ηρακλής Θεσσαλονίκης Καλαθοσφαίριση

Ανεβάζοντας την απόδοσή του στο δεύτερο ημίχρονο, ο Κολοσσός Ρόδου νίκησε με 82-65 τον Ηρακλή, σε φιλικό αγώνα προετοιμασίας που έγινε στο Ιβανώφειο την Πέμπτη.

Μια μέρα έπειτα από τη νίκη του επί του ΠΑΟΚ στην Πυλαία, η ομάδα του Κούρο Σεγκούρα έπαιξε και δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι προετοιμασίας.

Ο Ηρακλής του Θανάση Γιαπλέ, που προετοιμάζεται για τη νέα περίοδο στην Elite League ήταν πολύ ανταγωνιστικός. Είχε μάλιστα προβάδισμα σε μεγάλο μέρος του αγώνα.

Όμως στην τελευταία περίοδο ο Κολοσσό έκανε το πιο παραγωγικό του δεκάλεπτο με 30 πόντους και πήρε τη νίκη, ενώ σε όλο το β΄μέρος, ο “Γηραιός” πέτυχε 29 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 15-17, 36-30, 48-52, 65-82

ΗΡΑΚΛΗΣ (Γιαπλές): Μαστρογιαννόπουλος 9 (1), Προίσκος 10 (2), Τόμσον 13 (3), Πουλιανίτης, Σαρικόπουλος 4, Μερμίγκης 4, Μπέικερ 3 (1), Πράπας 4 (1), Ταχυρίδης 2, Σοκ 6 (2), Ζορμπάς 10.

ΚΟΛΟΣΣΟΣ ΡΟΔΟΥ (Σεγκούρα): Γόντικας 2, Καμαριανός 2, Κολοβέρος 10, Μπιλλής 5, Σίμονς 9 (1), Γιόργκενσεν 3 (1), Μπραικοβιτς 15, Περάντες 6, Ουτόμι 11 (2), Χατζηνικόλας 3 (1), Πόλεϊ 6, Παπαγιάννης 2, Πετρόπουλος 8 (2)