Δείχνοντας για μία ακόμα φορά την ανωτερότητά του και την εξαιρετική κατάσταση στην οποία βρίσκεται, ο Ολυμπιακός πέρασε άνετα από το Περιστέρι με 85-67, στο παιχνίδι με το οποίο ολοκληρώθηκε η 19η αγωνιστική της Stoiximan Basket League.

Σε ένα παιχνίδι με μεγάλη ένταση, πολλά φάουλ και τεχνικές ποινές, οι “ερυθρόλευκοι” δεν είχαν κανένα πρόβλημα να φτάσουν σε μία ακόμα νίκη, παρά τις απουσίες τους.

Ο Ολυμπιακός παραμένει δεύτερος με ρεκόρ 17-2, ενώ το 3ο Περιστέρι έπεσε στο 12-7, αφού γνώρισε την ήττα έπειτα από ένα σερί πέντε νικών στο πρωτάθλημα.

Ήταν η 4η φορά που συναντιούνται φέτος οι δύο ομάδες σε τρεις διοργανώσεις και ο Ολυμπιακός έχει ισάριθμες νίκες.

Από το σύνολο του Γιώργου Μπαρτζώκα ξεχώρισαν οι Άλεκ Πίτερς (19π., 9ρ.), Αϊζάια Κάνααν (13π., 6 κλεψίματα), Μιχάλης Λούντζης (12π.), Φιλίπ Πετρούσεβ (10π.) και Μόουζες Ράιτ (9π., 7ρ.).

Το κακό για τους “ερυθρόλευκους” ήταν ότι ο Τόμας Γουόκαπ τραυματίστηκε και πήγε κουτσαίνοντας στον πάγκο, δύο λεπτά πριν από το τέλος της πρώτης περιόδου.

Στον σημερινό αγώνα έκανε το ντεμπούτο του για φέτος στο ελληνικό πρωτάθλημα ο Σακίλ ΜακΚίσικ, ο οποίος κατάφερε να φτάσει τα 4 φάουλ σε μόλις 2:53 λεπτά συμμετοχής στο πρώτο ημίχρονο, ενώ πέταξε την μπάλα στον διαιτητή Παπαπέτρου και δέχτηκε τεχνική ποινή! Στο δεύτερο ημίχρονο ήταν πιο ήρεμος και πέτυχε 9 πόντους.

Απόντες λόγω τραυματισμών και περιορισμού στους ξένους ήταν οι Νάιτζελ Γουίλιαμς-Γκος, Ναζ Μήτρου-Λονγκ, Γιαννούλης Λαρεντζάκης, Νίκολα Μιλουτίνοβ, Ίγκνας Μπραζντέικις και Λουκ Σικμα.

Από την ομάδα του Βασίλη Σπανούλη διασώθηκαν οι Ελάιτζα Μήτρου-Λονγκ (14π.), Τρέβορ Τόμπσον (10π.) και Νίκος Χουγκάζ (10π.).

Την Τετάρτη (6/3, 19:30) το Περιστέρι θα φιλοξενήσει την Καρσίγιακα σε έναν “τελικό” για το Baskeball Champions League.

Την Πέμπτη (7/3, 22:00), ο Ολυμπιακός θα υποδεχθεί τη Βίρτους Μπολόνια για την 28η αγωνιστική της EuroLeague.

Με τους Κάνααν και Πίτερς να σκοράρουν ακατάπαυστα, ο Ολυμπιακός πήρε από νωρίς διψήφια διαφορά (7-18 στο 6′) και το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 14-25.

Το Περιστέρι μπήκε δυνατά στο δεύτερο δεκάλεπτο και μείωσε στους 3 πόντους (33-36 στο 17′), με τον Ελάιτζα Μήτρου-Λονγκ να φτάνει τους 10 πόντους.

Ο Ολυμπιακός αντέδρασε, έκανε ένα σερί 0-9 και πήρε ξανά διψήφια διαφορά (33-45), λίγο πριν από το τέλος του ημιχρόνου (39-48).

Οι “ερυθρόλευκοι” μπήκαν αποφασισμένοι να “καθαρίσουν” τον αγώνα στο τρίτο δεκάλεπτο και τα κατάφεραν, αφού προηγήθηκαν για πρώτη φορά με διαφορά 22 πόντων (48-70 στο 30′), με τους Κάνααν, Λούντζη και Πίτερς να σκοράρουν.

Το τελευταίο δεκάλεπτο είχε διαδικαστικό χαρακτήρα, η διαφορά έφτασε τους 28 πόντους (50-78), ο Βασίλης Σπανούλης αποβλήθηκε με δεύτερη τεχνική ποινή στο 36′ και το τελικό σκορ ήταν 67-85.

Τα δεκάλεπτα: 14-25, 39-48, 48-70, 67-85.