Τα αδέλφια Πέτρος και Δημήτρης Γερομιχαλός “υπέγραψαν” την πρώτη νίκη της Μεγαρίδας στην Elite League 2024/25, με 71-48 επί του Ψυχικού νωρίς το απόγευμα του Σαββάτου, στα Μέγαρα.

Ο Πέτρος Γερομιχαλός είχε 15 πόντους με 3/4 τρίποντα και 7 ριμπάουντ, ο Δημήτρης άλλους τόσους με 5 ασίστ ενώ η άμυνα όλης της ομάδας του Μάνταλου, κράτησε πολύ χαμηλά το σκορ του Ψυχικού, για να έλθει η νίκη των γηπεδούχων πολύ πιο εύκολα του αναμενομένου,

Ο coach της Μεγαρίδας, Γιώργος Μάνταλος, βρέθηκε για πρώτη φορά φέτος στον πάγκο της ΝΕΜ, καθώς το προηγούμενο διάστημα έλειπε στις ΗΠΑ για ένα προσωπικό ζήτημα.

Οι γηπεδούχοι “καθάρισαν” το παιχνίδι στην τελευταία περίοδο, αλλά από νωρίς με επιμέρους 12-2 σε 5,5 λεπτά και τη διαφορά να φτάνει στο +18, 61-43.

Το Ψυχικό ήταν απελπιστικά άστοχο, ειδικά από την περίμετρο, καθώς είχε 1/25 τρίποντα (ο Μπράιαντ 0/7 και συνολικά 1/13 σουτ) ενώ προφανώς του έλειψε ο Γιώργος Διαμαντάκος.

Μόνο ο Σάμουελ Τάμπε ήταν συνεπής στο σκορ, με 21 πόντους από 8/8 σουτ, 8/10 βολές, αλλά δεν αρκούσε.

Tα δεκάλεπτα: 23-12, 36-24, 49-41, 71-48

Διαιτητές: Τσολάκος-Στρέμπας-Κούλης Χαρ. (Ντίνος)

ΝΕ Μεγαρίδος (Μάνταλος): Βίκτορ 6, Γκάτζιας 5 (1), Δενδρινός, Δ. Γερομιχαλός 15, Αλεξιάδης, Κοκορέλης 5 (1), Προίσκος 8 (2), Τσούκας 8 (2), Τόλιας 4, Σταματογιάννης 2, Κοντόπουλος 3 (1), Π. Γερομιχαλός 15 (3)

Ψυχικό (Ρεμεντέλας): Νίκου, Μαργέλης 6, Κουκάς 2, Μπράιαντ 4, Τάμπε 21, Σταυρακούκας 5, Γκόλαντας 2, Αντωνάκης 1, Πολίτης, Δόξας 2, Ναούμης 3 (1)

Elite League: Πρόγραμμα-αποτελέσματα 2024/25

Elite League: Η βαθμολογία