Με τον πιο… ιδανικό τρόπο θα υποδεχτεί τον Ρικ Πιτίνο ο Παναθηναϊκός καθώς ολοκλήρωσε με δεύτερη εκτός έδρας νίκη τη “διαβολοβδομάδα” της Euroleague, κερδίζοντας με 87-75 την Μπάγερν στο Μόναχο!

Ο Γιώργος Βόβορας εκτέλεσε με 100% επιτυχία το δύσκολο έργο των εκτός έδρας αγώνων με Ζαλγκίρις Κάουνας και Μπάγερν Μονάχου, καθώς το βράδυ της Παρασκευής (22/11) οι “πράσινοι” έφτασαν στο 6-4, με καλό μπάσκετ, πολλούς πρωταγωνιστές κι αμυντική προσήλωση!

Ο Παναθηναϊκός είχε έξι παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων κι άλλον έναν στο όριο, έπαιξε εξαιρετική άμυνα όταν χρειάστηκε, σούταρε πολύ καλά κυρίως από την περίμετρο (12/26) και νίκησε για πρώτη φορά στο Μόναχο, στην τρίτη του επίσκεψη!

allstarbasket.grΚι όλα αυτά παρουσία και του Δημήτρη Διαμαντίδη στο Audi Dome, τον οποίο μάλιστα καλωσόρισε και η Μπάγερν Μονάχου:

Η εξέλιξη του αγώνα

Ο Γκρεγκ Μονρό έβαλε δύσκολα στον Παναθηναϊκό μετά το πεντάλεπτο, όταν πέτυχε 9 συνεχόμενους πόντους για να ξεφύγει η Μπάγερν Μονάχου με 19-10, από 10-10!

Ο Γιώργος Παπαγιάννης ήταν πιο αργός, ο Βουγιούκας δεν έδωσε τη λύση και με τους Γερμανούς να παίρνουν τα μισά ριμπάουντ που διεκδικήθηκαν στη ρακέτα του Παναθηναϊκούς, το 24-16 του δεκαλέπτου ήταν φυσιολογικό.

Ο Γιώργος Βόβορας βρήκε την αμυντική λύση στο πρόσωπο του Ντίνου Μήτογλου! Έδωσε μάχες, έσπρωξε, έκανε δύο φάουλ στα 7:10 που έπαιξε στη Β’ περίοδο, όμως κράτησε τον πολύπειρο Αμερικανό στο ένα καλάθι, ενώ ο ίδιος πέτυχε 4 και πήρε άλλα τόσα ριμπάουντ!

allstarbasket.grΠαράλληλα, η ομαδική δουλειά επέτρεψε μόλις ένα επιθετικό ριμπάουντ στην Μπάγερν. Την ίδια ώρα ο Παναθηναϊκός πήρε πόντους από παίκτες του πάγκου, συν τον Φριντέτ και μείωσε τη διαφορά.

Με μια έξυπνη ενέργεια του Τζίμερ Φριντέτ δε, στα 33 δεύτερα για το ημίχρονο πήρε και το προβάδισμα για πρώτη φορά μετά το 2-0, όταν με τρεις βολές έκανε το 36-35 με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο μισό, ξεσηκώνοντας και τους περίπου 700 φιλάθλους του στις εξέδρες!

ΠαναθηναϊκόςΔείτε το video της ΚΑΕ Παναθηναϊκός με την ατμόσφαιρα που δημιούργησαν οι φίλαθλοί του:

Οι παίκτες του Παναθηναϊκού είχαν αντιληφθεί πλέον πώς η άμυνά είναι εκείνη που θα κάνει τη διαφορά και το έκαναν πράξη στην τρίτη περίοδο. Ο Πολ Τσίπσερ σκόραρε για την Μπάγερν για το 39-38 μετά από 1:49 στο δεύτερο ημίχρονο και η ομάδα του σκόραρε πάλι (με τον ίδιο!) μετά από 5:43 αγώνα!

Σε αυτό το διάστημα με Παπαπέτρου και Τόμας κυρίως, ο Παναθηναϊκός έτρεξε ένα απίθανο σερί, 20-0 για να προηγηθεί με 58-39! Με ηγέτη τον Μονρό, η Μπάγερν έκανε το δικό της 7-0 λίγο αργότερα για να κλείσει η περίοδος με +12 για την ελληνική ομάδα, 65-53 επί των Γερμανών.

allstarbasket.grΟ Πολ Τσίπσερ έκανε ατομικό ρεκόρ καριέρας σκοράροντας, αφού πέτυχε τους 7 πρώτους πόντους της ομάδας του στην τελευταία περίοδο. Η Μπάγερν μείωσε για πρώτη φορά σε μονοψήφιο αριθμό, (58-67) αλλά ο Παναθηναϊκός σούταρε καλύτερα κι από εντός έδρας ματς από την περίμετρο! Φτάνοντας τα 11/21 τρίποντα με τελευταίο του Μήτογλου με 4:38 για τη λήξη, η ομάδα του Βόβορα προηγήθηκε πάλι με 17 πόντους διαφοράς, 80-63!

Οι Γερμανοί πλέον συμβιβάστηκαν με την ήττα, ο Παναθηναϊκός ήταν κυρίαρχος κι έφτασε στη νίκη με 87-75, την 6η του σε 10 αγώνες Με τον Ταϊρίς Ράις να συμβάλει επιθετικά και παρ’ ολίγον να πάρει τον τίτλο του πρώτου σκόρερ από τον Τόμας!

Tα δεκάλεπτα: 24-16, 35-36, 53-65, 75-87