Εύκολο βράδυ είχαν Μπαρτσελόνα και Μπάγερν Μονάχου, καθώς επικράτησαν των Μπανταλόνα και Βούρτζμπουργκ με 80-62 και 97-76 αντίστοιχα, για την ACB και την BBL.

Η Μπάγερν Μονάχου δυσκολεύτηκε για ένα ημίχρονο (45-40), κόντρα στην Βούρτζμπουργκ, αλλά από το δεύτερο μισό του αγώνα και έπειτα κυριάρχησε στο παρκέ.

Με τον Σίλεϊ να σταμτά στους 20 πόντους, τον Γκιστ να συμπληρώνει άλλους 14 και τους Ρέινολντς, Σίσκο και Τζόνσον να βοηθούν σημαντικά, η ομάδα του Αντρέα Τρινκιέρι κατάφερε να πάρει το ροζ φύλλο αγώνα με 97-76.

Η Μπαρτσελόνα δεν αντιμετώπισε αντίσταση κόντρα στην Μπανταλόνα, καθώς από το πρώτο κι όλας δεκάλεπτο κατάφερε να πάρει διψήφιο διαφορά (12-23).

Με τον Νίκολα Μίροτιτς να οδηγεί την ομάδα του επιθετικά έχοντας 21 πόντους και τον Νικ Καλάθη να πραγματοποιεί μία αρκετά καλή και παραγωγική εμφάνιση μετά από καιρό (11 π., 4 ασ.), η Μπάρτσα συνέχισε να ανεβάζει την υπέρ της διαφορά, με το ημίχρονο να κλείνει στο 32-45.

Η συνέχεια ήταν η ίδια, με την ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους να παίζει εκπληκτική άμυνα και να δέχεται μόλις 6 πόντους στην τρίτη περίοδο. Το τέταρτο δεκάλεπτο ήτνα διαδικαστικού χαρακτήρα, με την Μπαρτσελόνα τελικά να παίρνει τη νίκη με 80-62.

Πλέον, Μπαρτσελόνα και Μπάγερν Μονάχου στρέφουν την προσοχή τους στους αγώνες της 27ης και 28ης αγωνιστικής της Euroleague, όπου αμφότερες θα αντιμετωπίσουν τον Παναθηναϊκό. Οι “Πράσινοι” θα αντιμετωπίσουν τους Καταλανούς την Τρίτη (02/03, 21:00), στο ΟΑΚΑ, και τους Βαυαρούς την Πέμπτη (04/03, 21:30), στο Μόναχο.