Νέα πνοή πήρε το βράδι του Σαββάτου ο Απόλλωνας Πάτρας Carna  που νίκησε στο κλειστό της Περιβόλας την ΑΕΚ Betsson με 83-75!

Ήταν η τρίτη φετινή νίκη του Απόλλωνα, στη 14η αγωνιστική της Stoiximan Basket League, με τις αλλαγές ξένων να παίζουν το ρόλο τους.

Ειδικά η επιστροφή του Ορλάντο Κόουλμαν, ο οποίος επέστρεψε στην Πάτρα και στον πρώτο του αγώνα ανέλαβε αμέσως καθήκοντα ηγέτη.

Πέτυχε 20 πόντους με 7/9 σουτ και 4/6 βολές κι έδειξε ότι μπορεί να βοηθήσει την ομάδα του να παλέψει για την παραμονή της στην κατηγορία.

Βέβαια ο Απόλλωνας είχε πολυφωνία στο σκοράρισμα, με τον Τσαντ Μπράουν να έχει 13 πόντους-11 ριμπάουντ, τον Ρασάντ Βον άλλους 13, ενώ ο Τζάστιν Μπιμπς είχε 12 πόντους και 10 ασίστ.

Οι Πατρινοί σούταραν καταπληκτικά από τα 6,75μ., ειδικά στο πρώτο μέρος: Είχαν 7/12 στο ημίχρονο για το προβάδισμα 47-34, 10/17 έως το 30′ που προηγήθηκαν 70-53 και τελείωσαν με 10-22 έχοντας 0/5 στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Εκεί που η ΑΕΚ αντιλήφθηκε πώς θα έπρεπε να παίξει στα 3/4 του αγώνα, ασκώντας πίεση στην μπάλα, κερδίζοντας πολλές κατοχές και μειώνοντας τη διαφορά έως τους 7 πόντους, ενώ είχε βρεθεί να χάνει με 21 (70-49) λίγο πριν εκπνεύσει η τρίτη περίοδος.

Η ομάδα του Πλάθα έκανε πάρα πολλά λάθη (22) είχε κακό ποσοστό από μακριά με 6/21 τρίποντα, τα 3/15 στα τρία πρώτα δεκάλεπτα και μόνο στο επιθετικό ριμπάουντ έκανε καλή δουλειά παίρνοντας πόντους από δεύτερες ευκαιρίες.

Ο Τζόρνταν ΜακΡέι πέτυχε 18 πόντους, τους 16 στο δεύτερο ημίχρονο και τους 12 στο Δ’ δεκάλεπτο, ενώ 15 πόντους-12 ριμπάουντ είχε ο Κουζέλογλου και 10 πόντους ο Τίλμαν.

Το ντεμπούτο του έκανε ο Μπράντον Νάιτ με 0/2 σουτ σε 8:26 συμμετοχής.

H AEK έχει πλέον 6-8 ρεκόρ.

Παραφωνία στον αγώνα, η διαφορά που έδειχναν στο σκορ ο ηλεκτρονικός πίνακας του γηπέδου με τη στατιστική υπηρεσία.

Ο πίνακας έγραψε 83-75, η στατιστική 83-74, αν κι η ουσία δεν αλλάζει.

Ώρες έπειτα από τη λήξη του αγώνα, η επίσημη στατιστική υπηρεσία που συνεργάζεται με τον ΕΣΑΚΕ, διόρθωσε το τελικό σκορ, σε 83-75.

Τα δεκάλεπτα: 19-20, 47-34, 70-53, 83-75