Την 7η νίκη της πέτυχε το βράδι της Κυριακής η Καρδίτσα με 97-78 επί του ΠΑΟΚ στέλνοντας έτσι τον Κολοσσό Ρόδου στο γκρουπ 1-6 του Γ’ γύρου και την ΑΕΚ στο 7-12!

Εκεί που θα παίξουν και οι Καρδίτσα-ΠΑΟΚ, ως 9ος ο ΠΑΟΚ, 11η η Καρδίτσα αλλά με τέσσερις νίκες απόσταση από τον Απόλλωνα Πάτρας, που μειονεκτεί στην ισοβαθμία και σώζεται μόνο με θαύμα!

Οι Θεσσαλοί εξαργύρωσαν τον εξαιρετικό β’ γύρο τους, σώζονται για δεύτερη σερί χρονιά, αφού υποβιβάζεται μόνο ο τελευταίος του 7-12 και βάζουν πλώρη για την καταξίωσή τους.

Αν κι έχασε τον Ρομέλο Γουάιτ στο Α’ δεκάλεπτο, η Καρδίτσα βρήκε πρωταγωνιστή στο πρόσωπο του Νεοζηλανδού Σαν Μενένγκα και πολύ πιο πλήρης από τον ΠΑΟΚ, κυριάρχησε στο β’ μέρος.

Ο ΠΑΟΚ έπαιζε με μείον δύο ξένους, αφού ο Άλστον είναι τραυματίας, κι ο Μάικλ Γκίλμορ αποχώρησε.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε καλύτερα στο παρκέ του “Γιάννης Μπουρούσης” και προηγήθηκε με 15-13 και 25-18, παρά υτα φάουλ που φορτώθηκαν από νωρίς Τάουνς και Γουίλιαμς.

Μετά από σχεδόν 7 λεπτά αγώνα δε, η Καρδίτσα έχασε τον “πύργο” της, Ρομέλο Γουάιτ, που τραυματίστηκε σοβαρά στο γόνατο κι υπάρχουν φόβοι για το υπόλοιπο της σεζόν.

Ο Αμερικανός θα υποβληθεί σε εξετάσεις για να διαπιστωθεί το μέγεθος της ζημιάς.

Ο Νεοζηλανδός Σαμ Μενένγκα που πάτησε παρκέ να τον αντικαταστήσει, έγινε παράγοντας του αγώνα. Μαζί με την φρεσκάδα των Δίπλαρου-Αβδάλα, η Καρδίτσα έκανε 11-0 κι από το 23-26 του δεκαλέπτου προσπέρασε 34-26.

Έφτασε στο +11, 40-29 με τον Μενένγκα να φτάνει στους 13 πόντους σε 8 λεπτά συμμετοχής!

Όμως ο ΠΑΟΚ αντέδρασε και με Φρίντρικσον και Τσαϊρέλη πρόλαβε να μαζέψει τη διαφορά και να μειώσει στην εκπνοή του ημιχρόνου σε 42-41 με τρίποντο του Ισλανδού.

Το βάθος όμως που έχει η Καρδίτσα, σε σύγκριση με τον ΠΑΟΚ, φάνηκε στη Γ’ περίοδο.

ΜακΚάλουμ, Μπιουκάναν, Μακ με τη συνδρομή του πρώην παίκτη του ΠΑΟΚ, του Καμπερίδη που έβαλε συνεχόμενα τρίποντα, έδωσαν στην ομάδα του Παπανικολόπουλου “αέρα” με διψήφιο αριθμό πόντων.

Έφτασε έως τους 14 πόντους, 66-52, με τον ΠΑΟΚ να μην μπορεί να απαντήσει, έχοντας ελλείψεις.

Πλέον δεν υπήρχε ουσιαστικός ανταγωνισμός στην τελευταία περίοδο, με τους γηπεδούχους να ανεβάζουν σταδιακά τη διαφορά, φτάνοντας στο +20, 92-72 με δύο λεπτά για το φινάλε.

Τα δεκάλεπτα: 23-26, 42-41, 71-59, 97-78