Ο Κολοσσός Ρόδου νίκησε με 69-60 τον Άρη στο “Nick Galis Hall” το απόγευμα του Σαββάτου σε έναν αγώνα, γοήτρου και προετοιμασίας για τα playoffs, στην 4η αγωνιστική της Β’ φάσης της Stoiximan Basket League.

Ήταν η πρώτη εκτός έδρας νίκη για τον Κολοσσό μετά από 11 σερί ήττες μακριά από τη Ρόδο, καθώς είχε να νικήσει από την 4η αγωνιστική της κανονικής περιόδου που πέρασε από την Πάτρα επί του Απόλλωνα.

Κι ήταν και μια “άτυπη ρεβάνς” για τις δύο ήττες που γνώρισε στην κανονική περίοδο από τον Άρη, μολονότι τα προηγούμενα χρόνια είχε εξαιρετική παράδοση.

Η ουσία είναι ότι ο Άρης τερματίζει 5ος, ό,τι κι αν γίνει την τελευταία αγωνιστική της Β’ φάσης, κι ενώ έχει τώρα 13-13 ρεκόρ, ενώ ο Κολοσσός είναι 6ος με 10-16.

Κι ο αγώνας άλλωστε ήταν μια προσπάθεια των δύο ομάδων να προετοιμαστούν για τα playoffs, κι ειδικά για τον Άρη, να βρει ξανά τον ρυθμό που έχει χάσει τον τελευταίο μήνα, ενώ βάζει ξανά στη “μηχανή” του, τον Ρομπέρτο Γκάλινατ.

Ο Αμερικανός έπαιξαν ξανά το Σάββατο μετά από 80 ημέρες απουσίας και προφανέστατα, θέλει χρόνο να θυμίσει τον σκόρερ που είδαμε μέχρι τον τραυματισμό του.

Ο Άρης ήταν πάρα πολύ άστοχος, το μαρτυρά η παραγωγικότητά του άλλωστε κι ουσιαστικά ακολουθούσε στο σκορ τον Κολοσσό με ελάχιστες εξαιρέσεις.

Eίχε 22/70 σουτ (!), τα 9/39 ήταν τρίποντα, ενώ έχασε και τις μισές από τις 14 βολές που ετκέλεσε!

Πρώτη φορά πέρασε ο Άρης στην αρχή του δευτέρου ημιχρόνου με το πρώτο καλάθι του Χάρελ 35-34, βρέθηκε και στο 44-42, όμως με πρωταγωνιστή τον Ιωσήφ Κολοβέρο ο Κολοσσός έφυγε με 45-52.

Ο Σταρκ μείωσε 53-54 στη λήξη της Γ’ περιόδου, ο Άρης ισοφάρισε 57-57 στο 34′, όμως Κολοβέρος και Μπραΐκοβιτς, με τη συνδρομή του Γκάουντλοκ στο τέλος, κράτησαν το ροζ φύλλο αγώνα για τον Κολοσσό.

Ο Μπραΐκοβιτς είχε 20 πόντους και 14 ριμπάουντ για τους νικητές. Στους 10 πόντους, με 6 ριμπάουντ έφτασε ο Κολοβέρος, 12 πέτυχε ο Γκάουντλοκ.

Ο Βασίλης Τολιόπουλος είχε 15 πόντους και ο Τζόναθαν Σταρκ 12 για τον Άρη.

Τα δεκάλεπτα: 11-19, 32-34, 53-54, 60-69