Τενερίφη

Καταιγιστική ήταν η Τενερίφη στον αγώνα με τη Βαλένθια για τη Liga Endesa, καθώς νίκησε με 100-66, ενώ εύκολη νίκη πέτυχε η Ούνικς Καζάν του Δημήτρη Πρίφτη επί της Νίζνι Νόβγκοροντ με 89-64.

Η Τενερίφη επιβλήθηκε πολύ εύκολα της Βαλένθια με 100-66, πριν έρθει στη χώρα μας για τον αγώνα με τον ΠΑΟΚ για την έβδομη αγωνιστική του BCL (21/11, 21:30).

Η Βαλένθια ήταν πάρα πολύ κακή για ένα ακόμα παιχνίδι, καθώς δεν παρουσίασε καμία αντίσταση στους γηπεδούχους.

Εξαίρεση αποτελεί μόνο η πρώτη περίοδος στην οποία οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 27-24. Από αυτό το σημείο και μετά ο αγώνας είχε το στίγμα της Τενερίφης, καθώς δεν άφησαν κανένα περιθώριο αντίδρασης στους αντιπάλους τους.

Έτσι φτάσαμε στο τελικό 100-66, με τους γηπεδούχους να έχουν σε καλό βράδυ τον Χαβιέ Μπεϊράν με 21 πόντους και 8 ριμπάουντ.

Εύκολη νίκη και για την Ούνικς, 89-64 τη Νίζνι

Η Ούνικς Καζάν κατάφερε να περάσει το εμπόδιο της Νίζνι, αρκετά εύκολα, με 89-64, και παρέμεινε στις υψηλές θέσεις του βαθμολογικού πίνακα, με πέντε νίκες σε έξι παιχνίδια.

Η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη δεν αντιμετώπισε κανένα πρόβλημα, καθώς δεν βρέθηκε πίσω στο σκορ σε κανένα σημείο του αγώνα. Έτσι έφτασε στην εύκολη επικράτηση.

Καλύτερος παίκτης για τους Ρώσους ήταν ο Πιέρια Χένρι με 15 πόντους και 6 ασίστ, ενώ θετική ήταν και η παρουσία του Τζαμάρ Σμιθ (13 πόντους).

Ο Κώστας Καϊμακόγλου αγωνίστηκε για λίγο παραπάνω από 12 λεπτά, δεν σημείωσε κάποιο καλάθι αλλά μάζεψε 1 ριμπάουντ, έκλεψε 2 φορές την μπάλα και έκοψε μία προσπάθεια των αντιπάλων για καλάθι.