Ο Κολοσσός Ρόδου σε ένα ματς γεμάτο ανατροπές κατάφερε να επικρατήσει στις λεπτομέρειες του Προμηθέα Πάτρας για την 3η αγωνιστική της Basket League με 69-67.

Την πρώτη νίκη του στο πρωτάθλημα της Basket League πέτυχε ο Κολοσσός, επικρατώντας με ανατροπή του Προμηθέα στο κλειστό της Καλλιθέας με 69-67.

Οι Αχαιοί είχαν τον έλεγχο στη μεγαλύτερη διάρκεια, ωστόσο οι Ροδίτες πέρασαν στην αντεπίθεση στο δεύτερο ημίχρονο με αποκορύφωση τα τελευταία δευτερόλεπτα στο κλειστό της Καλλιθέας.

Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Σταρκς με 22 πόντους και 4 ασίστ, ενώ τον ακολούθησε ο Μορέιρα έχοντας πετύχει 13. Ο Μαρκίς Τιγκ ήταν εκείνος που πέτυχε 4 σερί πόντους την κρίσιμη στιγμή και μαζί το νικητήριο καλάθι για τον Κολοσσό.

Από τους ηττημένους ο Τζο Γιανγκ έκανε ακόμα μία εντυπωσιακή εμφάνιση με 21 πόντους, ωστόσο δεν ήταν αρκετή για την ανατροπή στη Ρόδο.

Η εξέλιξη της αναμέτρησης

Στο ίδιο επίπεδο κινήθηκαν οι δυο ομάδες στην εκκίνηση στη Ρόδο. Ο Χατζηδάκης έδωσε ένα μικρό προβάδισμα στους γηπεδούχους (7-2 στο 2′), ωστόσο οι Γιανγκ και Κακλαμανάκης ισοφάρισαν στο 6ο λεπτό (9-9), για να πάνε πόντο-πόντο μέχρι την ολοκλήρωση του 1ου δεκαλέπτου (15-18).

Ο Προμηθέας με τους Κοντίτ και Κάουαν ήταν καλύτερος στη δεύτερη περίοδο, έχοντας βελτιώσει την εικόνα του και στην άλλη πλευρά του παρκέ, περιορίζοντας τον Κολοσσό σε σουτ πίσω από τα 6,75. Ο Σταρκς μείωσε σε 26-36 πριν το ημίχρονο με τη διαφορά να έχει ξεφύγει εδώ και ώρα σε διψήφια επίπεδα για τους Πατρινούς.

Οι παίκτες του Ηλία Παπαθεοδώρου επέστρεψαν δυναμικά από την ανάπαυλα του ημιχρόνου και με ένα σερί 6-0 μείωσαν αρχικά στους 4 (32-36), ενώ λίγο πριν την ολοκλήρωση του 30ου λεπτού, ο Μορέιρα έφερε μετά από ώρα το ματς στα ίσα (50-50). Ο Κοντίτ από τη γραμμή των ελευθέρων βολών έκλεισε το δεκάλεπτο στο 50-52.

Ντέρμπι επιφύλασσε η τελευταία περίοδος στη Ρόδο με το τρίποντο του Σταρκς στην εκκίνηση να φέρνει μπροστά τον Κολοσσό (53-52). Ο Κοντίτ με ένα μικρό σερί πέτυχε το +7 για τον Προμηθέα (53-60), όμως οι γηπεδούχοι δεν το έβαλαν κάτω, για να βρεθούν σε νέα ισοπαλία 1′ πριν το φινάλε (67-67) χάρη στον Τιγκ! Ο ίδιος πέτυχε το νικητήριο καλάθι με 10″ στο ρολόι, οι Αχαιοί δεν μπόρεσαν να αντιδράσουν κι έτσι οι Ροδίτες πέτυχαν την πρώτη τους νίκη στο πρωτάθλημα.

Τα δεκάλεπτα: 15-18, 26-36, 50-52, 69-67.