Με τη δύναμή του στη ρακέτα και καλή άμυνα στα 3/4 του αγώνα ο πρωτοπόρος της Stoiximan Basket League Παναθηναϊκός νίκησε το απόγευμα της Κυριακής με 87-64 την Καρδίτσα στο sold out κλειστό “Γιάννης Μπουρούσης”.

Σε μια πολύ όμορφη ατμόσφαιρα, όπως συνήθως στην Καρδίτσα, ο Παναθηναϊκός (19-1) έδωσε το τελευταίο του τεστ πριν από το μεγάλο ντέρμπι με τον Ολυμπιακό στη EuroLeague, στο ΣΕΦ.

Η ομάδα του Αταμάν είχε 48 πόντους από το “ζωγραφιστό” και η άμυνά του, δέχτηκε 42 πόντους σε 33 λεπτά αγώνα, έπειτα από τους 22 που δέχτηκε στα επτά πρώτα.

Ο Ματίας Λεσόρ πέτυχε 12 από τους 16 πόντους του στη β’ περίοδο, ο Μήτογλου είχε 15, ενώ 12 πέτυχε ο Παναγιώτης Καλαϊτζάκης, τους 10 εκ των οποίων στην τελευταία περίοδο.

Ο Σακ Μπιουκάναν με τον Ρέι ΜακΚάλουμ είχαν από 13 πόντους για την Καρδίτσα που έχει πλέον ρεκόρ 6-14, ενώ 11 είχε ο Μακ και 9 με 3/3 τρίποντα ο Καμπερίδης.

Η Καρδίτσα μάλλον αιφνιδίασε τον Παναθηναϊκό και ήταν πολύ παραγωγική στα πρώτα επτά λεπτά.

Με γρήγορες επιθέσεις, με καλή άμυνα και σκορ σε ανοιχτό γήπεδο, προηγήθηκε με 20-16.

Ο Παναθηναϊκός έφερε στα ίσια το παιχνίδι στη λήξη του δεκαλέπτου (22-22) κι άλλαξε τελείως την αντιμετώπισή του.

Είχε καλύτερες επιστροφές, πίεσε την μπάλα και σιγά-σιγά άρχισε να προκαλεί λάθη των αντιπάλων του (9 στο ημίχρονο, τα 7 στη Β’ περίοδο). Ο Ματίας Λεσόρ ανέλαβε δράση στην επίθεση όπου πέτυχε 12 πόντους σε αυτήν την περίοδο και μολονότι ο Παναθηναϊκός είχε 2/11 τρίποντα στο 20άλεπτο, προηγήθηκε 42-32, με επιμέρους σκορ, 20-10 στη β’ περίοδο.

Η ομάδα του Νίκου Παπανικολόπουλου έμεινε χωρίς καλάθι στα τελευταία 2:15 και το 32-34 έγινε 32-42.

Μάλιστα οι γηπεδούχοι χρειάστηκαν κι άλλα τέσσερα λεπτά στο τρίτο δεκάλεπτο μέχρι να βρουν το πρώτο τους καλάθι (από τον Μπιουκάναν). Μέχρι να σκοράρει, ο Παναθηναϊκός είχε κάνει επιμέρους 19-1 από το 34-32 και προηγήθηκε 51-33.

Μήτογλου και Μπαλτσερόφσκι είχαν αναλάβει επιθετική δράση για τον Παναθηναϊκό που προηγήθηκε έως και 21 πόντους, (38-59, 40-61).

Ο Καμπερίδης που είχε 1/1 τρίποντο στο Α’ μέρος, πέτυχε δύο μαζεμένα στη Γ’ περίοδο για να μειώσει η Καρδίτσα 46-61 και να δείξει λίγο πιο ανταγωνιστική.

Oi γηπεδούχοι πλησίασαν έως τους 11 πόντους, 64-75, αλλά ο δραστήριος Παναγιώτης Καλαϊτζάκης, πέτυχε 10 πόντους στο τελευταίο δεκάλεπτο και με τους Μωραΐτη-Μαντζούκα που μπήκε στο τέλος, έστειλαν τη διαφορά πάνω από τους 20, 64-87, με 0-12 σερί.

Tα δεκάλεπτα: 22-22, 32-42, 48-65, 64-87