Ιωσήφ Νικολαΐδης

Η Εθνική Εφήβων έκλεισε την φάση των ομίλων του EuroBasket U18 με ρεκόρ 1-2, επικρατώντας 95-87 της Δανίας.

Ο Ιωσήφ Νικολαΐδης εξέφρασε την ικανοποίησή του για την εικόνα των παικτών του, προτού αναφερθεί στο παιχνίδι με το Βέλγιο.

“Είχαμε την δυνατότητα να ξεκουράσουμε αρκετούς παίκτες σήμερα, να κάνουμε διαχείριση του χρόνου για παίκτες που έπαιξαν ακόμη και πάνω από 40 λεπτά στον χθεσινό αγώνα που πήγε το παιχνίδι στην παράταση.

Στο πρώτο ημίχρονο ξεφύγαμε στο σκορ και γι’ αυτό είχαμε αυτήν την δυνατότητα στο δεύτερο. Τα παιδιά ήταν σήμερα σοβαρά από την αρχή του αγώνα και δεν αφήσαμε περιθώριο στον αντίπαλό μας από τα πρώτα λεπτά. Παίξαμε ομαδικά, που είναι και ο βασικός στόχος μας.

Τώρα έχουμε απέναντί μας στο Βέλγιο, το οποίο θα μελετήσουμε για να παρουσιαστούμε έτοιμοι στα χιαστί παιχνίδια”, ήταν τα λόγια του ομοσπονδιακού τεχνικού.

Ο Ανδρέας Πατρίκης, από την πλευρά του, σχολίασε: “Πιστεύω πως παίξαμε πιο ομαδικά και είχαμε διαφορετικό τρόπο σκέψης. Κάτσαμε και μιλήσαμε όλοι μαζί, ως ομάδα και πιστεύω ότι ήταν κάτι που μας βοήθησε πολύ. Πιστεύω ότι το βρήκαμε και ότι θα συνεχίσουμε με τον ίδιο τρόπο.

Βλέπω μόνο την μπάλα σε αυτές τις φάσεις. Θέλω μόνο την μπάλα. Διεκδικώ κάθε φάση, θέλω να πηγαίνω δυνατά σε κάθε περίπτωση και να κάνω το καλύτερο δυνατό για την ομάδα μου.

Σίγουρα μπορούμε να συμβάλλουμε στην επίθεση. Ανάλογα με το παιχνίδι και τι σου δίνει, μπορεί να βγει διαφορετικός παίκτης μπροστά και να βοηθήσει την ομάδα. Στην άμυνα μπορούμε ακόμη να βελτιώσουμε πράγματα, μπορούμε να είμαστε ακόμη καλύτεροι, να είμαστε μπροστά στον αντίπαλό μας σε κάθε φάση, να σταματάμε τις επιθέσεις τους.

Πιστεύω ότι μπορούμε να περάσουμε το Βέλγιο. Χρειάζεται να δείξουμε και πάλι ομαδικότητα, να μπούμε συγκεντρωμένοι και να πάρουμε την νίκη. Αν τα κάνουμε αυτά, δεν έχουμε να φοβηθούμε κανέναν”.