Ο Άρης ήταν ο νικητής του φιλικού αγώνα με την Καρδίτσα Βιολογικό Χωριό, με 81-70, στο Nick Galis Hall, το απόγευμα της Πέμπτης.

Ήταν ο τελευταίος αγώνας προετοιμασίας για την ομάδα της Θεσσαλονίκης, πριν από τον αγώνα με τη Wolves BC (Τρίτη 27/09) για τα προκριματικά του FIBA Europe Cup.

Η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη έκανε εντυπωσιακό δεύτερο ημίχρονο και με επιμέρους σκορ 46-26, έφτασε στη νίκη.

Πρώτος σκόρερ του Άρη ήταν ο JD Νότε με 26 πόντους, ενώ «διψήφιοι» ήταν οι Τζος Χάγκινς, Όμηρος Νετζήπογλου.

Ο Άρης προηγήθηκε με 21-16 στην Α’ περίοδο, με τον Νότε να μετρά 8 πόντους και τον Καββαδά 6.

Στη δεύτερη, η Καρδίτσα έτρεξε»ένα σερί 0-16 και προηγήθηκε με 24-32. Το ημίχρονο έκλεισε στο 35-44 με τον 16ο πόντο του Μπέιτμον!

Ο Άρης αντέδρασε στο τρίτο δεκάλεπτοπρώτα με τη δυνατή του άμυνα και με εκφραστή τον Νετζήπογλου στην επίθεση, έκανε ένα επιμέρους 15-3 για να προσπεράσει στο σκορ. με 50-47. Το τρίποντο του Τολιόπουλου «έγραψε» το 56-55 του 30’.

Με 4 πόντους του Σχίζα ο Άρης προηγήθηκε πέρασε με 64-60, προσωρινά, αφού η Καρδίτσα προηγήθηκε πάλι με 66-68.

Με δύο τρίποντα του Νότε και ένα του Χάγκινς, γράφτηκε το τελικό 81-70.

Τα δεκάλεπτα: 21-16, 35-44, 56-55, 81-70.

ΑΡΗΣ: Χόρκλερ 9 (2), Γκούντγουιν 2, Σανόνγκο 4, Τολιόπουλος 6 (1), Σχίζας 4, Καββαδάς 8, Νότε 26 (3), Φίλλιος, Σιδηροηλίας, Νετζήπογλου 11, Χάγκινς 11 (2).

Καρδίτσα: Μποχίμ 14 (3), Πρίτζετ 7 (1), Μπέιτμον 27 (2), Αθηναίου 2, Καλαϊτζάκης, Χάντερ 3 (1), Ντελόιερ 8, Τσούκας, Κώττας 2, Γκάμβροβσεκ 7 (1).